İLK ZAMANLAR “BUNLAR ÇÖP, NEDEN TOPLUYORSUN” DEDİLER, ŞİMDİ ADETA TAŞ PLAK MÜZESİNE DÖNÜŞTÜ

1970'li yıllarda eski para toplayarak koleksiyonerliğe başlayan 60 yaşındaki emekli sanayici, evini adeta müzeye dönüştürürken, topladığı gramofon ve taş plakları gelecek nesillere aktarmak istiyor.

Konya'da yaşayan 4 çocuk babası emekli sanayici Ahmet Karagözler, hobi olarak başladığı koleksiyonerlikte, daha sonra taş plak ve gramofonlara merak sardı. Karagözler, yıllar içerisinde topladığı gramofonlar ve yaklaşık 2 bin taş plak ile evinin salonunu adeta bir müzeye dönüştürdü. Taş plakları yüzyıllık gramofonlarda dinleyen Karagözler, günlük işlerini yaparken bile bu tutkusundan vazgeçmiyor.

Yaklaşık 16-17 yıldır gramofon topladığını belirten Karagözler, ilk olarak Zeki Müren’in ‘Zehretme Hayatı’ isimli plağıyla başladığını söyledi.

Eserlerin gelecek nesillere aktarılması için kendisini bir emanetçi gibi gördüğünü kaydeden Karagözler, "Bunları gelecek olan nesillere, bizim çocuklarımıza, torunlarımıza aktarmamız lazım. Çünkü bu plaklar da bir tarih taşıyor, tarihi anlatıyor bunlarda. 50 civarında gramofon var, aşağı yukarı önemli olan modeller mevcut. Bin 500, 2 bin civarında da taş plak var" diye konuştu.

"İLK ZAMANLARDA BUNLAR ÇÖP, BUNLARI NEDEN TOPLUYORSUN DEDİLER"

Ailesinin ve çevresindeki insanların, topladığı antika eşyaları ilk zamanlarda çöp olarak gördüklerini vurgulayan Karagözler, "İlk zamanlarda bunlar çöp, bunları neden topluyorsun dediler. Tabii sonradan bu camiayı biraz tanıdıkça, musikiyi biraz dinledikçe, biraz da ben anlatıyorum tabii bazı şeyleri, çocuklar da merak sardılar” ifadelerini kullandı.

02 Mart 2019, Cumartesi

Yorumlar0

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 6 = ?

Facebook Yorumları

yazılım: habersistemim