5 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimini ve milletin bu hainliğe kahramanca karşı koyuşunun 5’inci yılında binlerce Konyalı Mevlana Meydanı’nda buluştu.

 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen program, şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. “Türkiye Geçilmez” temalı sinevizyon gösteriminin izlenmesiyle devam eden programda daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın millete sesleniş konuşması dev ekrandan takip edildi.

 

Şehitlerimiz Bu Millete Kefen Biçenlere Hak Ettikleri Dersi Verdi

 

15 Temmuz’da şehitlerin bu millete kefen biçenlere hak ettikleri dersi verdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, peygamberlikten sonraki en şerefli makama ulaşan şehitlere vefa borcumuzu geride bıraktıkları emanetlerine sahip çıkarak ödemenin gayreti içinde olacaklarını söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hakka tapan milletimizin istiklal aşkı, hür yaşamış bayrağımızın nazlı dalgalanışı, yurdumuzun üzerinde ebediyen inleyecek ezanlarımızın sesi şahidimiz olsun ki, ülkemize ve milletimize yapılan ihaneti asla unutmayacağız. Bu alçaklığın hesabını, yakaladığımız tespit ettiğimiz tüm hainlerden sorduk, sormaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Haksızlığa Karşı Direnen Milletimizin Ferdi Olmaktan Gurur Duyuyorum

 

Daha sonra meydandaki Konyalılara hitap eden Konya Valisi Vahdettin Özkan, “15 Temmuz’un seney-i devriyesinde milletimizin yek vücut halinde birlik beraberlik içinde hain darbecilerin, işgalcilerin karşısında göstermiş olduğu direncin daim olduğunu görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Annelerimiz, bacılarımız, kız kardeşlerimiz, gençlerimiz haksızlık karşısında her zaman olduğu gibi bugün de feda-i can etme noktasında kararlılık içindedir. Bu vesileyle memleketin birliği bütünlüğü için bayrak için, ezan için, Kur’an için canının feda etmiş bütün şehitlerimizin manevi huzurunda tazimle eğiliyoruz. Yine bu uğurda gazi olmuş bütün kardeşlerimizi de muhabbetle selamlıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Daha Güçlü Bir Türkiye İçin Yürümeye Devam Edeceğiz

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Cumhurbaşkanı Erdoağan’ın kararlığı sayesinde Türkiye’nin bugün her zamankinden çok daha güçlü bir ülke haline geldiğini vurgulayarak, “Bugün kimliğimizle, inancımızla dünyanın her yerinde kendimizi ispat etmiş bir ülke olarak dünya lideriyle birlikte artık Türkiye bir dünya ülkesi haline geldi. Eğer darbeciler istediklerini başarmış olsaydı bugün Türkiye mahkum olmuş, bağımsızlığı esaret altına girmiş ve başka ülkelerin dış güçlerin bağımlısı haline gelmiş bir ülke olacaktı. Elhamdüllilah buna fırsat vermedik. Bundan sonra da vermeyeceğiz.” diye konuştu.

 

15 Temmuz Gecesi Bir Asra Bedel Bir Geceydi

 

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, “Çok değil daha 5 yıl önce bu meydan yine böyle ayaktaydı. Bir gece ki ama ne gece, bir asra bedel bir geceydi. Evvel-i asrın ihanetiydi. Aldatıcılar bu milleti Allah ile aldatmıştı. Ama Allah ile aldatanların sonu herkesin malumu. Ama sonu da elhamdüllilah asrın zaferi olan bir gece oldu. Ne söylesek 251 şehidimiz gibi ifade edemeyiz. Ne söylesek Ömer Halisdemir kadar ifade edemeyiz. Allah bir daha bu millete 15 Temmuzları göstermesin.” dedi.

 

Lideri Hak Yolda Olan Bir Milletin Sırtı Asla Yere Gelmez

 

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, devlet içinde uzun yıllar sinsice örgütlenen FETÖ’nün, 5 yıl önce devleti ele geçirmek için hain bir darbe girişimi ile düğmeye bastığını, Türkiye tarihinin en alçak, en acımasız ve en kalleş saldırısı sorası 251 vatandaşın şehadet şerbeti içtiğini, 2 binin üzerinde vatandaşın ise gazilik payesi ile onurlandığını hatırlatarak, vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını feda eden şehitlerimize rahmet, kahraman gazilerimize sağlık ve uzun ömürler diledi.

 

Başkan Altay coşkulu kalabalığa hitabını şu sözlerle sürdürdü: “O gece 80 milyonun kalbi birlikte attı. Milletimizin genci yaşlısı, kadını erkeği; ülkesi, bayrağı, bağımsızlığı söz konusu olduğunda birer kahramana dönüşeceğini bir kez daha ispat etti. Tüm dünya, ‘Bir millet istemedikçe hiçbir güç ona esaret gömleği giydiremez’ hakikatini aziz milletimizden tekrar öğrendi. Gecenin sonunda dostlarımız sevindi, düşmanlarımız kahroldu. Ebeden kahrolsunlar inşallah. Lideri hak yolda olan bir milletin sırtı asla yere gelmez. 15 Temmuz gecesinin de iki büyük kahramanı var: Biri liderimiz Recep Tayyip Erdoğan, diğeri siz aziz milletimiz. Allah hepinizden razı olsun.”

 

Başkan Altay, “Bu aziz millet, vatanı için gözünü kırpmadan ölüme koşan yiğitlerimizi tarih durdukça unutmayacak. Yazdıkları muhteşem destan kıyamete kadar nesilden nesile gururla aktarılacak.” dedi.

 

Bu Vatan Size Minnettar

 

Konya iş dünyası adına söz alan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü de, “FETÖ’nün ihanetinin beşinci yılı. Bu ihaneti püskürtmek için karşısında canını siper eden şehitlerimizi rahmetle, şükranla anıyorum, gazilerimize Rabbimden şifalar diliyorum. Bu vatan size minnettar. Hepimiz o karanlık geceyi aydınlığa çevirmek için mücadele ettik. Geleceğimizi ipotek altına almak için silahını bize çeviren, bizim tankımızı yine bizim üzerimize süren hainlere karşı direnen kahramanlarımıza minnettarız.” cümlelerini kullandı.

 

Program şiir dinletisiyle devam etti. Arslanbek Sultanbekov ve Orhan Hakalmaz kahramanlık türküleri seslendirdi.

 

Programda 15 Temmuz’u anlatan filmler duygulu anlar yaşatırken, saatler 00.13’ü gösterdiğinde sela okundu. Program, yapılan dualarla tamamlanırken, demokrasi nöbeti sabaha kadar devam etti.

 

(Haber Merkezi / Haber Kent)