Terör örgütü FETÖ tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan darbe girişimine karşı aziz milletimizin yekvücut olarak yazdığı destanın üzerinden 5 yıl geçti. Bir milli mücadele direnişi olan bu destan, ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinlikleri kapsamında ülkemizin her yerinde olduğu gibi Konya’da da büyük bir coşkuyla idrak edildi.

Bu kapsamda Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün il genelinde düzenlediği ‘Bu Vatan Bizimdir Türkiye Geçilmez’ resim, afiş, şiir ve kompozisyon yarışmalarının ödül töreni ile ‘15 Temmuz Ruhu Özel Koleksiyon Resim Sergisi’nin açılışı, 14 Temmuz tarihinde Konya Olgunlaşma Enstitüsünün bahçesinde gerçekleştirilmişti.

15 Temmuz günü de ilk olarak Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, il protokolü, şehit yakınları ve askeri erkân Konya Şehitliğini ziyaret etti. Burada Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi.

Gün içerisinde Vali Özkan’ın verdiği startın ardından, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Bisiklet Turu düzenlendi. Bayraklarıyla bu tura çıkan bisikletçiler, Mevlana Meydanından başlayarak Alâeddin Tepesi etrafını dolanarak tekrar başladıkları yerde turlarını tamamladı.

Kılıçarslan Şehir Meydanı’nda yer alan İletişim Başkanlığı Dijital Gösterim Merkezi’nde de 15 Temmuz konulu 3D video, hologram ve videowal gösterimlerde bulunuldu.

Akşam saat 20.00 itibariyle Mevlana Meydanında gerçekleştirilen program, Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı tarafından icra edilen konserle başladı. Konyalıların doldurduğu meydanda ilk olarak şehitlerimizin aziz hatıraları adına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunuldu.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Millete Sesleniş” hitapları kurulan ekranlar üzerinden takip edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında milletimizin her bir ferdinin bu eşi benzeri olmayan ihaneti hatırladıkça, istiklalimize ve istikbalimize daha sıkı sarılacağını ifade etti. Erdoğan, hainlerin dün başarılı olamadıkları gibi yarın da başarılı olamayacaklarını belirterek, büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasına engel olunamayacağını vurguladı.

‘Türkiye Geçilmez’ başlıklı sinevizyon gösteriminin ardından Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Milletvekilleri Leyla Şahin Usta ve Ahmet Sorgun ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, halka hitaben konuştu. 

Program şiir dinletisi, konserler, Kur’an-ı Kerim tilavetleri, duaların yapılması ve demokrasi nöbetlerinin tutulmasıyla devam etti. Sultan Selim Camii’nde sabah namazının eda edilmesinin ardından Konya’daki ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinlikleri sona erdi.

 

(Haber Merkezi / Haber Kent)