DEVA Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, hükümetin açıklamış olduğu Sosyal Konut hamlesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğu bir dönemde 18.000 TL altında geliri olan ailelerin müracaat edeceği projenin başlamadan sadece umut ticaretine vesile edilmesine razı olmayacağız" dedi.

Karaca, yaptığı açıklamada, dar gelirlilerin ödeme zorluğuna düşeceği gibi, projenin nihai aşamasında da hedefinden sapma yaşanacağı endişesini taşıdıklarını söyledi.

Dr. Seyit Karaca, "Artan fiyatlar, yükselen enflasyon, alım gücündeki azalma sonucunda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza uygun şartlarda konut üretmek amacıyla açıklanan 250.000 sosyal konutun kurada kazanacak vatandaşlarımız için şans olmakla beraber diğer birçok vatandaşımız için çözüm olmayacaktır. Artan inşaat maliyetleri nedeniyle ve yılda iki kez yapılacak artışlardan dolayı dar gelirlilerin ödeme zorluğuna düşme ve projenin nihai aşamasında da hedefinden sapma endişesi taşıyoruz.  TOKİ aracılığıyla daha önce açıklanan projelerin yerine getirilmesinde eksikler olduğunu düşünüyoruz. Önce bu projelerin hesabının verilmesi gerekiyor. Yeni açıklanan projeye gelince; 84 milyon vatandaşımızın önemli bir kısmı dar gelirli vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Şu ana kadar ki müracaat sayısının fazlalığı da bunun göstergesidir. Asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğu bir dönemde 18.000 TL altında geliri olan ailelerin müracaat edeceği projenin başlamadan sadece umut ticaretine vesile edilmesine razı olmayacağız" diye konuştu. 

“Ödeme Güçlüğü Çekenler İçin Uzun Vadeli Finansman Sağlanmalı”

Ödeme güçlüğü çeken vatandaşlar için uzun vadeli finansmanın uygun bir çözüm olacağını öneren Karaca, şöyle devam etti: “Ancak yılda iki defa memur maaş artışına endeksli taksitlerin, düşme beklentisi olmayan enflasyon ortamında taksitleri ödeme zorluğu ortaya çıkarabilecektir. Sosyal Konut Projesi’nden sapma endişesi taşıyoruz. Her ne kadar Sayın Bakan, asgari ücretli olup ödeme güçlüğü çekecek vatandaşlarımıza nasıl ödeneceği konusunda tavsiyelerde bulunsa da Partimizin iktidarında Genel Başkanımız Ali Babacan’ın ekonominin başında olduğu günlerdeki gibi, makro ve mikro ekonomik göstergelerin düzelmesi sonrası, tüm dar gelirli vatandaşlarımız uygun şartlarda ev ve diğer ihtiyaçlarını karşılayacağı bir duruma gelecektir."

(Haber Merkezi / Haber Kent)