Ribat İnsani Yardım Derneği Yemen'de yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Konya'dan Yemen'e ilk ulaşan yardım derneği olan Ribat İnsani Yardım Derneği bütün bürokratik zorlukları aşarak Yemen'deki mazlumlara ulaştı.

Ribat insani Yardım Derneği, dünyanın sessiz kaldığı, mazlumların çaresiz dualarıyla Müslümanların yolunu bekleyen mazlumlara yardımları ulaştırdı. Ribat İnsani Yardım Derneği Başkanı Seyit Duman, “Biz biliyoruz ki bu yetimlerimiz İslam ümmetinin yetimleri, Hangi renkten ve dilden olursa olsun kardeşlerimiz, İslam ümmetinin çocukları, onlar ümmetin emanetleridir” dedi.

“DÜNYA YEMEN’E KÖR VE SAĞIR”

Açlık sefalet ve yokluğun ölüm ile kol gezdiği Yemen'de çeşitli bölgelerde yardımları ulaştıran Ribat heyetinin 4 gün farklı bölgelerde yardım bekleyen Müslümanlara ulaştırdığını bildiren Seyit Duman, Yemen' e milyar dolarlık silah sevkiyatı yapan ülkelerin insani yardıma gelince kör, sağır ve dilsiz olduğunu, sadece sivillerin değil çocukların da öldürüldüğünü, bir damla ilaca bir kaşık çorbaya muhtaç, bir yudum suya hasret Yemenli Müslümanların yaşadıklarına şahit olduklarını kaydetti.

“YEMEN, YÜREK BURKAN BİR DRAMDIR”

Çaresizlik, hastalık, ölüm ve dünyanın sessiz kalıp da Mazlum Yemenlinin “Neredesiniz” çığlığı bizi karşılıyor diyen Seyit Duman, “Yıllardır sömürülen ancak gündeme dahi gelmeyen, bir parça un ve olursa bir gram yağ ile hayata tutunmaya çalışan binlerce insanın yürek burkan dramıdır Yemen. Gördüklerimiz tükenmiş ve bitmişliğin karesidir” ifadesini kullandı.

“BİR SÜRELİĞİNE SU SORUNUNU ÇÖZDÜK”

Yemen’de yaptıkları çalışmaları anlatan Seyit Duman, “Hadra Mevt bölgesinde bulunan Seyun Şehri Çatışma bölgesinde şehre sığınan insanları ağırlayan bölgede 500 Aileye gıda yardımında bulunduk. Marib şehri , Husilerin elinde tuttuğu Sana bölgesine sınır olan şehir, bozuk yolları ve güvenlik noktalarına rağmen 10 saatte ulaştık .Kampların kurulduğu şehirde en büyük sıkıntı ise temiz suyun olmaması. Ribat olarak araçlarla ulaştırdığımız temiz suyla beraber, her gün iki araç olmak üzere sekizinci aya kadar kardeşlerimize temiz suyun ulaşılmasını sağladık. Çatışma bölgelerinde uzuvlarını kaybeden yaralı olan kardeşlerimizi ziyaret edip 800 kardeşimize nakdi yardımlarımızı ve hediyelerimizi sunduk 300 yetim yavrumuzu unutmayıp nakdi yardımlarımızı takdim edip, yanlarında olarak bir nebze olsun acılarını dindirmeye çalıştık. Yine kamplarda bulunan toplam 1000 aileye nakdi yardımlarımızı ulaştırdık” diye konuştu.

“MESCİT YAPMAK İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATTIK”

Bölgede gerekli temasları sağlayarak 270 öğrenci ve 45 öğretim görevlisine 15 bin dolar nakdi yardımları yaptıklarını anlatan Duman, “Ayrıca bin 500 aileye gıda yardımı gerçekleştirdik. 30 kilometre mesafe kat ederek her gün üniversiteye giden kardeşlerimize bir bayan bir erkek mescidi yaptırmaya karar vererek hiç zaman kaybetmeden çalışmalara başladık” dedi.

“YETİMLER ÜMMETİN YETİMLERİDİR”

Bölgede ayrıca yetim çalışması da yaptıklarını dile getiren Ribat İnsani Yardım Derneği Başkanı Seyit Duman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“275 yetimin 1 aylık ihtiyacını karşılayarak çeşitli hediyeler sunduk. Marib kırsalında savaş bölgesine yakın bir noktada bulunan 150 yetim öğrencinin eğitim gördüğü Kur'an kursunun 5 aylık iaşesini karşılayacak şekilde gıda yardımları yaptık. Sadece bu kardeşlerimiz değil kamplarda da bulunan yetim kardeşlerimizi ziyaret ederek nakdi yardımlarımız yapıldı.”

Duman, hayırseverlerin hepsine teşekkür etti.

(Haber Kent)