İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, iktidar partisinin yeşil alanlara düşman bir tutum içerisinde bulunduğunu iddia ederek, “Kaz Dağları'nda ciğerlerimiz sökülüyor. Mevcut iktidar partisi çevre ve doğaya verdiği zararla hepimizi zehirliyor” dedi.

Yokuş, İYİ Parti Konya İl Başkanlığı'nda düzenlenen bayramlaşma programında, çevre ve doğa katliamı üzerinden AK Parti'yi sert sözlerle eleştirdi. “Kaz Dağları'nda yapılan doğa ve çevre katliamıyla birlikte ciğerlerimiz sökülüyor” diyen Fahrettin Yokuş, Kaz Dağları için bütün Türkiye'nin seferber olması gerektiğini belirtti.

"TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE TABİAT TAHRİP EDİLİYOR"

Kaz Dağları'nda yaşanan doğa katliamının benzerinin Konya'da da yaşandığını öne süren Yokuş, "Şu an da sembol olarak görünen Kaz Dağları'nın ötesinde Türkiye'nin her yerinde tabiat tahrip ediliyor. Anadolu coğrafyası talan ediliyor. Konya'da Derebucak ve civarını gezdim. O bölgelerde maden arama faaliyetlerinde ağaçların kesilip, dağların kelleştirildiğini gördüm. Yeraltı ve yerüstü bütün zenginliklerimiz birilerinin rantı uğruna yok ediliyor" dedi.

Çevre ve doğa tahribatının sadece yeşil alanların yok edilmesiyle sınırlı olmadığını savunan Yokuş, Türkiye'nin birçok bölgesinde kanalizasyon sularının arıtılmadan göl ve derelere boşaltıldığını bunun da hastalıklara davetiye çıkardığını ileri sürdü.  

“İKTİDAR PARTİSİ KENDİ ELİYLE VATANDAŞINI ZEHİRLİYOR”

İktidar partisinin, çevre, doğa ve insan sağlığı gibi bir derdi olmadığını iddia eden Yokuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP zihniyeti rant uğruna ağaçlarımızı kesiyor, sularımızı kirletiyor. En basit örnekle Çumra ve Derebucak ilçelerimizde arıtma tesisi yok. Kanalizasyonun pis suları derelere ırmaklara akıtılıyor. Bu suyla da tarımsal sulama yapılıyor. Bu kirli sularla toprağa kimyasallar karışıyor. Daha sonra bu topraklardan biz tarımsal ürün alıyor ve bunları tüketiyoruz. Sonra kanser vakaları neden artıyor diye düşünüyoruz. Mevcut iktidar partisi  çevre ve doğaya verdiği zararla hepimizi zehirliyor.”

(Müslüm Evci/ Haber Kent)