Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak başkanlığında toplanan Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Müdürlüğünün “Hedef Olma Hedefsiz Kalma” projesi çerçevesinde hazırlanan Narkotik Eğitim Tır’ının, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı başında Konya’ya davet edilmesini kararlaştırmıştı.

Bu amaçla oluşturulan alt komisyonun çalışmaları sonrasında, Narkotik Eğitim Tır’ı Konya’ya gelerek, 4-8 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek eğitim etkinliğinde ziyarete açık olacak. Narkotik eğitim tırında eğitim programları, yaşanmış öykülerden derlenen belgesel drama eğitim filmleri, web ve sosyal ağlar üzerinden kurgulanan kampanya ve organizasyonlar #gerçekleriöğrenin konsepti ile paket bir programa dönüştürülerek öncelikle öğrencilerin hizmetine sunuluyor. Narkotik Eğitim Tır’ı içerişinde oluşturulan eğitim modülleri ile madde bağımlılığı konusu, farklı boyutları ile işlenerek; gençler ve aileler üzerinde daha etkili ve kalıcı etkiler bırakılması hedefleniyor.

Lise ve Üniversite Öğrencilerine Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi

Konya’da, başta Kılıçaslan Şehir Meydanı olmak üzere, üniversitelerin yerleşkelerinde beş gün süreyle çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Ortaöğretim okullarının 9. sınıf ve üstü öğrenciler ile üniversite öğrencileri, 25-30 kişilik gruplar halinde Tır’ı ziyaret ederek, yaklaşık 30 dakika, kioskları inceleme ve eğitmenlerle karşılıklı söyleşi yapabilme imkanını bulacak. Katılımcılara broşür ve çeşitli promosyonlar dağıtılacak. Narkotik Eğitim Tır’ının Konya programı ise şöyle; 4 Aralık Çarşamba Gıda ve Tarım Üniversitesi, 5 Aralık Perşembe Selçuk Üniversitesi, 6 Aralık Cuma Necmettin Erbakan Üniversitesi, 7 Aralık Cumartesi KTO Karatay Üniversitesi yerleşkeleri ile 8 Aralık Pazar günü ise Kılıçarslan Şehir Meydanında ziyarete açık olacak. Eğitim Tır’ı faaliyetleri, hafta içi 09.30-17.30, hafta sonu 10.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Dünya’da ve Türkiye’de Bir İlk

Dünya’da ve Türkiye’de alanında bir ilk olma özelliği taşıyan Narkotik Eğitim Tır’ı projesiyle; çocuklar ve gençlerin maruz kaldıkları risklerden korunmaları, mutlu, üretken, yaratıcı bireyler olarak var olabilmeleri için bilişsel, fiziksel, psikolojik, sosyal gelişimlerinin desteklenmesi, madde kullanımı ve bağımlılıklarla ilgili doğru zannedilen yanlışlara dikkat çekerek, gençleri, ebeveynleri, eğitimciler ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Polis-Halk İşbirliği Hedefleniyor

Projenin hedefleri arasında kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, özel teşebbüs ve gerçek kişilerle sahaya yönelik ortak çalışmalar yürüterek uyuşturucuyla mücadele kurumlarla birlikte hareket edilmesi. Bunun yanında Narkotik Eğitim Tır’ı içerisinde oluşturulan eğitim modülleri ile madde bağımlılığı konusu, farklı boyutlarıyla işlenerek gençler ve aileler üzerinde daha etkili ve kalıcı etkiler bırakılması. Yapılan çalışma alanında ilk olma özelliği taşıdığından halkın hem madde kullanım ve zararları konusunda daha duyarlı ve bilgi sahibi olmaları hem de polis-halk ilişkilerinde halkın desteği sağlanarak, suç ve suçlarla daha etkin bir mücadele yürütülmesi hedeflenmekte.

(Haber Merkezi / Haber Kent)