Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Özdemir, “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına geçilmesi ile birlikte Anadolu basınına darbe vurulması ile ilgili ciddi endişelerimiz var” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Abdüllatif Şener, İl Başkanı Barış Bektaş ve Kadın Kolları Başkanı Şerife Tunç, Konya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek Başkan Sefa Özdemir’le görüştü. Ziyarette gazetecilerin yaşadığı sorunları dile getiren Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Özdemir, “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına geçilmesi ile birlikte Anadolu basınına darbe vurulması ile ilgili ciddi endişelerimiz var” dedi.

Başkan Özdemir yeni sistemle birlikte gün yüzüne çıkan sıkıntıları ise şöyle özetledi:

“Demokrasi ile yönetilen hiçbir ülkede basın kartları devlet tarafından verilmez. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile basını da tamamen kendilerine bağladılar. Ayrıca basın kartlarının verilmesi ile alakalı ibareler içerisinde, komisyonun 3 ayda bir toplanması kararı varken bizler 1 yıldır kurul toplanmasını bekliyoruz. Kurulu kimsenin haberi olmadan topladılar. Hangi kriterlerle bu kartları verdiler? Doğru bir şey yaptınız ise neden kimsenin haberi yok? Gazetecilerin yaşadıkları sorunlara ve uygulamadaki aksaklıklara acilen çözüm bulunmalı.”

“TOPLUMUN DOĞRU BİLGİLENME HAKKI VARDIR”

CHP Milletvekili Abdüllatif Şener de, basının özgür olması gerektiğini vurgulayarak; “Toplumun doğru bilgilenme hakkı vardır. Basın özgür ve tarafsız değilse vatandaşa doğru bilgi vermek mümkün değildir. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durum özgürlüklerin kısıtlanmasına yol açtı” ifadelerine yer verirken konuyu meclise taşıyacağını kaydetti.

CHP İl Başkanı Barış Bektaş da güçlerin tek bir elde toplanmasının Türk demokrasinin seviyesini belirlediğini, basın özgürlüğünün önemli olduğunu söyledi.

Ziyarette, Konya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Toptaş, Duran Çölcü ve Mehmet Yaşa hazır bulundu.

(Haber Kent)