Selçuk Üniversitesi (SÜ) İletişim Fakültesi ile Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) tarafından düzenlenen “Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Telif ” konulu panel gerçekleştirildi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele; Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özdemir Koçak, SÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kalender, RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gürsoy, Yönetmen Oyuncu ve Senarist Müfit Can Saçıntı, dekan yardımcıları, RATEM Yönetim Kurulu Üyeleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

SÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kalender, programın açılışında yaptığı konuşmada,  “RATEM, radyo, televizyon yayıncılığı alanında ülkemizin önemli bir kuruluşu olup bizim de temel paydaşlarımızdan bir tanesidir. Özellikle korsanla mücadele konusundaki farkındalığı oluşturmaya yönelik çalışmaları çok takdire şayandır” ifadelerini kullandı.  

SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özdemir Koçak ise, “Bildiğiniz gibi çağımız hem teknolojik gelişmelerin çok hızlı yaşandığı hem de iletişim aletlerinin kullanımının yaygınlaştığı bir çağ. Bu gelişmeler beraberinde yeni sorunlarla karşılaşılması ve bunların nasıl çözüleceği konularını gündeme getirmektedir. Bugün burada sözünü ettiğimiz bu sorunlar hakkında, konuyla ilgili bilgi ve tecrübeye sahip değerli panelistlerimizden görüş ve düşüncelerini alacağız” diye konuştu.

RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gürsoy da “Konya Selçuk Üniversitesi’nde bulunmamız Mustafa Öztürk İşler’in gayretleriyle oldu. Biz özel kanunla kurulmuş, fikir ve sanat eserleri kanunuyla tanımlanmış, Türkiye’de sayısı 27 olan meslek birliğinden birisiyiz. Kültür ve Turizm Uzmanı panelistimiz Barış Gözübüyük bu konuyla ilgili bilgi verecektir. Radyo televizyon yayınları umuma açık alanlarda yani ticarete konu edindiği andan itibaren özel izine bağlı olarak kullanılır. Yani özel yerlerde kullanım lisanslamaya tabiidir ve bu lisanslamayı da Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği yani RATEM olarak bizler veririz, bugün bu panelimizde de bu konular üzerinde duracağız” dedi.

Konuşmaların ardından oyuncu Müfit Can Saçıntı, SÜ İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevil Yıldız, Kültür ve Turizm Uzmanı Barış Gözübüyük, Avukat Ahmet Badallı tarafından “Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Telif ” başlıklı panel gerçekleştirildi.

SÜ İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız, ise temsil hakkı, radyo ile yayın hakkı, fikirlerin korunması, aleniyet, eser kavramının türleri ve eser sahiplerinin hakları konularına hukuk çerçevesinde inceleme gerçekleşirdi.

Diğer panelistlerde, “Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Telif” çerçevesinde konuyu hukuksal açıdan incelemelerinin ardından panel sona erdi.

(Haber Merkezi / Haber Kent)