Konya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Süleyman Kamil Akın ve Şehir Plancıları Odası Konya Şube Başkanı Münir Günay düzenledikleri ortak basın toplantısında Salda Gölü'ne yapılacak projeye tepki gösterenlerin algı operasyonu düzenlediklerini belirtti.

Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü’nün etrafına yapılacak olan Millet Bahçesi bazı kesimlerin tepkisine yol açmıştı.  İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Konya Şubesi, Salda Gölü'nde yapılacak olan çalışmalarla ilgili düzenledikleri basın toplantısında Salda Gölü'ne yapılacak projeye tepki gösterenleri “algı operasyonu” yapmakla suçladı. İnşaat Mühendisleri  Odası Konya Şube Başkanı Dr. Süleyman Kamil Akın, Salda Gölü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın genç bir ekiple elinden geleni yapmaya çalıştığını belirtti.

''ALGI OPERASYONU YAPILMAKTA''

Salda Gölünün etrafına yapılacak olan projenin bu kadar tepki gösterilmesinin bir algı operasyonu olduğunu vurgulayan  Akın, ''Son zamanlarda özellikle Salda Gölü üzerinden birtakım siyaset yapılıyor. Başarısız göstermek sanki yapılacak işleri yanlış olduğunu ima etmek gibi bir algı operasyonu yapılmakta. Dünyanın her tarafından turist çeken bir göl. Salda Gölü'nün doğal yapısını bozmaya başlamıştık. Bunun üzerine de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çeşitli tedbirler aldı. Doğru tedbirler alındı ama sanki o bölgede birileri yanlış işler yapıyor, sanki Salda Gölü ortadan kaybolacakmış gibi bir yanlış algı oluştu. Bu algılar doğru şeyler değil. Konya, Bakanının yaptığı iyi işlere rağmen yanlış algı oluştu. Bizim yapabileceğimiz şey çok daha yaşanabilir, güzel ve keyif alarak yaşamın sürdürülebileceği bir doğa bırakmak” dedi.

"AYAKKABI İLE BİLE GİRİLMEMESİ GEREKEN TEDBİRLER ALINDI"

“Bu sorunları halledebilirsek genç nesiller bizden daha çok mutlu olacaklar'' diyen Şehir Plancıları Odası Konya Şube Başkanı Münir Günay ise; ''Hafta sonları çok yoğun olan bir yer Salda Gölü. Buralara yapılanlar doğal ve ahşap, doğaya zarar vermeyecek şekilde düzenlendi. Bu da önemli bir tanım olarak karşımıza çıkıyor. Salda Gölü’nde bulunan magnezyum yüklü beyaz kayaların, kıyıda oluşturduğu ve alana özellik katan kumsala ayakkabı ile bile girilmemesine yönelik tedbir ve önlemlerin alındı'' diye konuştu.

“Yapılan her türlü çalışma Salda Gölü’nün bütüncül şekilde korunmasına, Salda Gölü çevresinin ve özellikle Sahil Şeridinin mevcut halinin, ziyaretçilere daha iyi hizmet sunabilmesi ve doğal alanların korunabilmesi amacıyla yeniden düzenlenmesine yönelik olduğu görülmektedir” ifadelerini kullanan Başkan Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Bakanımız gerek sıfır atık, gerekse yatay mimari konularında çevreci ve insan odaklı tasarıma yönelik tavrını ortaya koymuştur. Teknik ve bilimsel veriler ışığında yapılan çalışmanın doğa katliamı vb. ifadelerle dile getirilmesi Bakan Beye yapılan en büyük haksızlıktır. Bundan sonraki süreçte, Salda Gölü ve çevresindeki doğal yapının korunması konusunda hazırlanan imar planların  uygulanmasını ve göl kıyılarında kaçak yapılaşmaların önlenmesi konusunda ilgili idarelerin üzerine düşen görevleri yerine getirmesini, plan çalışmaları sonunda 'millet bahçesi' projesi ile yapılacak olan imalatın projede bahsedildiği şekilde olmasını ümit ediyoruz.”

(Müslüm Evci/ Haber Kent)