Turgut ve Çevre Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Eğitim Kültür Derneği (TURÇEV-DER) Yönetimi, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu’yu ziyaret etti

TURÇEV-DER Başkanı Erol Yayla ve yönetim kurulu üyeleri NEÜ Rektörü Cem Zorlu’yu ziyaret ederek görevinde başarılar diledi.

Dernek Başkanı Yayla, Rektör Zorlu’ya Konya’daki Turgutoğulları eserleri hakkında bilgi verdi.

Turgutoğulları’nın Anadolu’ya 1150 yıllarında geldiğini anımsatan Yayla, “İlkin Ilgın havalisine yerleştirilmiş, Seydişehir, Beyşehir, Akşehir, Yunak, Sarayönü o coğrafyada iskan edilmiş ve bu bölgede eserleri olan Anadolu Selçuklularıyla çok barışık yaşamışlar” diye konuştu.

Yunak’ta 13 köyleri olduğunu belirten Başkan Yayla, “Dernek olarak üyelerimizin ve hayırseverlerin sayesinde köylerimize bir çok şey yapmaya çalışıyoruz. Her sene köylerimizden bir okulun çocuklarını giydiriyoruz, ramazan ayında yardım paketleri dağıtıyoruz, fakir-fukaraya maddi yardım yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.  

Dernek olarak Necmettin Erbakan Üniversitesi, Afyonkocatepe Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’yle birlikte uluslararası 3 gün sempozyum düzenlendiğini dile getiren Yayla, sözlerini şöyle sürdürdü: “Düzenlenen sempozyum neticesinde harika bir kitap ortaya çıktı. İşte bu şanlı tarihimizi canlandırmak ve yaşatmak için kitabımızı tek tek köylerimizi gezerek dağıtmak ve özellikle gençlerimize anlatmak istiyoruz. Bu konuda da sizlerden destek bekliyoruz.”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Zorlu ise, “Dernek olarak sizleri kutluyorum. Tarihinize sahip çıkıyor ve çok güzel bir şekilde tanıtıyor aktarıyorsunuz. Bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

(Haber Kent)