Türk Harb-İş Sendikası Konya İl Temsilcisi İsmail Doğan, İncirlik Hava Üssü’nde haksız yere işten çıkarıldığını ileri sürdüğü işçilere zulüm yapıldığını iddia etti.

Doğan, sendika üyeleriyle Konya İl Temsilciliği’nde düzenlediği basın açıklamada, Adana ve Ankara’da 439 işçinin işten çıkarılmasını protesto ettiklerini belirterek, “39’uncu Hava Üs Kanat Komutanlığı’nın taşeron şirketi olan Vectrus şirketinin 424’ü Adana’da, 15’i de Ankara’da olmak üzere toplam 439 arkadaşımızı işten çıkartmasını protesto etmek, yapılan bu işçi kıyımını engellemek ve ‘zalimin zulmüne dur’ demek için buradayız. ABD şirketi 20 Ocak’ta 439 arkadaşımızın iş sözleşmelerinin 20 Şubat tarihi itibariyle feshedileceğini söylüyor.  Amerikan hükümetinin sözüm ona Suriye, Irak ve Ortadoğu’da operasyonlarını azaltacağı hatta bitireceği bahanesiyle taşeron şirkette çalışan 439 arkadaşımızın işten çıkartılacağı tiyatroyu izlememizi istiyorlar” dedi.

“ABD’NİN ORTADOĞU’DA YENİ ACILARA SEBEP OLACAĞI ÜZÜNTÜSÜYLE İZLİYORUZ”

ABD askerlerinin Suriye ve Irak’tan çekileceği bahanesiyle üyelerini işten çıkartmaya çalıştığını öne süren Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Amerikan Hava Kuvvetlerinin taşeron şirketi Vectrus, bir taraftan Amerikan askerlerinin Suriye ve Irak’tan çekileceği bahanesiyle üyelerimizi işten çıkartmaya çalışıyor. Diğer taraftan da basında sanki gururlanacak bir şeymiş gibi ‘Amerika’nın Ortadoğu’ya yaklaşık 3 bin takviye asker gönderdiği, 2019 yılı Mayıs ayından buyana 14 bin askerin Ortadoğu’ya sevk edildiği’ haberlerini paylaşıyor. Bizde bu gelişmeyi Ortadoğu’da yeni acılara sebep olacağı üzüntüsüyle izliyoruz.”

“BİZ AKLIYLA ALAY EDİLECEK, ZEKASIYLA DALGA GEÇİLECEK BİR MİLLET DEĞİLİZ”

“Biz hangisine inanalım” diyen Doğan, şöyle devam etti: “ABD’li işveren bilsin ki; Biz aklıyla alay edilecek, zekasıyla dalga geçilecek bir millet değiliz. Bir tarafta Amerika’nın bölgeye yaptığı askeri yığınak, diğer tarafta operasyonları sona erdiriyoruz, işçi çıkarmamız lazım açıklamaları. Biz hangisine inanalım. İncirlik Üssü, Irak ve Suriye’de Amerikan hükümetinin son 20 yılda yaptığı zulüm için kurulmadı ki, bu komik gerekçeyle üyelerimiz işten çıkarılsınlar. Burada yapılan Ortadoğu’da yapılan zulmün emek üzerinde yapılmaya çalışılan başka bir sahnesidir.”  

“VERDİĞİMİZ MÜCADELE DEMOKRASİ MÜCADELESİDİR”

“İşten çıkartılan arkadaşlarımız için verdiğimiz bu mücadele, işçilerin ekmeği üzerinden gerek sendikamıza gerekse dolaylı olarak Türkiye Cumhuriyeti’ne verilmek istenen gözdağına karşı verilen bir demokrasi mücadelesidir” ifadelerine yer veren Doğan, ‘ben yaptım oldu’ mantığını kabul etmediklerini vurguladı.

“İNSANLARI EMEĞİYLE, EKMEĞİYLE SINAMAYA KALKMAK, RÜZGAR EKİP FIRTINA BİÇMEYE BENZER”

Doğan, açıklamasında, “Vectrus şirketinin Amerika’nın bütün dünyada yaptığı gibi ‘ben yaptım oldu’ mantığıyla hareket etmesini kabul etmiyoruz. Türkiye’yi üçüncü dünya ‘Muz Cumhuriyeti’ ile karıştırmamaları noktasında da buradan son uyarımızı yapıyoruz. İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif’in de dediği gibi ‘Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum! Kanayan bir yara gördüm mü yanar tâ ciğerim, Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim. Adam aldırma da geç git, diyemem, aldırırım: Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!.’  İşveren tarafı unutmamalıdır ki, insanları emeğiyle, ekmeğiyle sınamaya kalkmak, rüzgar ekip fırtına biçmeye benzer. Biz bugün Vectrus şirketinin yeltendiği işçi kıyımına karşı 25 bin üyemiz, Sendika Temsilcilerimiz, Şubelerimiz ve Konfederasyonumuz Türk-İş’e bağlı Sendikalarımızın 1 milyon üyesiyle karşı duruyor, işverenin toplu işten çıkarma uygulamasını kınıyoruz. Tamda toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde Vectrus şirketini bu tavrından vazgeçmeye, işten çıkarma uygulamasına bir son vermeye çağırıyoruz. Son olarak, haklı mücadelemizde kanunlarımızın ve toplu sözleşmemizin bize verdiği her türlü yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı buradan ilan ediyoruz. İşverenin haksız, sebepsiz ve mesnetsiz olarak ortaya koyduğu bu uygulamaya sonuna kadar karşı duracağımızın bilinmesini istiyoruz. ABD hükümeti ve onun taşeron şirketinin hak bilmez, hukuk tanımaz uygulamalarına karşı ülke olarak bütün vatandaşlarımızı desteğe çağırıyoruz.”

(Mürsel Çetin / Haber Kent)