Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi’nin 13. Olağan Genel Kurulu sonrası başkanlığa Ahmet Köseoğlu seçildi.

Kılıçarslan Konferans Salonunda gerçekleştirilen genel kurulunun ardından, Şube Başkanlığı görevini yürütmekte olan ve akademik çalışmalarındaki yoğunluk sebebiyle başkanlık vazifesinden ayrılan Prof. Dr. Hayri Erten, görevi eski TYB Konya Şube başkanlarından Ahmet Köseoğlu’na devretti. Ahmet Köseoğlu başkanlığındaki yönetim kurulu listesi, genel kurula tek liste olarak girdi.

Genel Kurulda teşekkür ve veda konuşması yapan Prof. Dr. Hayri Erten, dört yıllık başkanlığı döneminde 150 etkinlik gerçekleştirdiklerini söyleyerek "Türkiye Yazarlar Birliğinin misyonu; dini ve milli değerlerimize bağlı kalarak edebî değerlerimizi ve kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak, gündeme taşımak, unutturmamak ve halkımızı bu konularda bilinçlendirmek, daha ileriye, istikbale doğru en güzel şekilde yürümeyi sağlamaktır. İdeolojiden ve siyasetten uzak, herkesi kucaklayan, bilimsel çerçevede gerçekleri ortaya koymaya çalışan bir bakış açısına sahibiz" dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek ise yaptığı konuşmada 20 yılı aşkın bir zamandır TYB Konya Şubesi’nin şehrin kültürüne çok büyük katkılar sunduğunu belirterek, kültür ve sanat faaliyetlerinin medeniyetimize sunmuş olduğu katkılara dikkati çekti.

Akyürek, sloganlarının "Konya'yı geçmişi kadar görkemli ve başarılı bir geleceğe taşımak" olduğunu ve bunu kısmen Alaaddin ve Kültürpak civarında gerçekleştirdiklerini; yeni başkanların da bu çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Prof. Dr. Hayri Erten’in son 4 yılda çok önemli ve kıymetli çalışmaların altına imza attığını dile getiren Akyürek, Prof. Dr. Hayri Erten’e teşekkürlerini iletti; yeni başkan Ahmet Köseoğlu’nu da tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan da Konya Şubesin’in yaptığı faaliyetlerle ülke genelinde hep örnek gösterildiğini söyleyerek emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Daha önce de şube başkanlığı görevinde bulunan Ahmet Köseoğlu’nun çok çalışkan ve gayretli bir yapıda olduğunu vurgulayan Doğan, daha önce başkanlık vazifesini yürüten herkese ve özellikle Prof. Dr. Hayri Erten’e teşekkür ettiğini kaydetti.  

Prof. Dr. Nazmi Zengin, Eğitimci-Yazar Duran Çetin ve Konya Bölge Yazma Eserler Müdürü Bekir Şahin'in Divan Kurulu üyeleri olarak seçilmelerinden sonra yapılan oylamada oy birliği ile kabul gören ve yönetim kurulu adına teşekkür konuşması yapan Ahmet Köseoğlu da Türkiye Yazarlar Birliğinin kendileri ve Konya kültür sanat dünyası için çok büyük kıymet ifade ettiğini söyledi.

Buradaki başkanlığı “baş hizmetçilik” olarak niteleyen Köseoğlu, Konya Milletvekili ve eski Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan başta olmak üzere  genel kurula katılım gösteren herkese teşekkürlerini iletti.

Daha sonra Konya Milletvekili Tahir Akyürek ve Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan tarafından Prof. Dr. Hayri Erten’e yapmış olduğu hizmetlerden dolayı plaket takdim edildi.

Yeni yönetim ve denetim kurulu asil ve yedek üyeleri şu isimlerden oluştu: Asil üyeler: Ahmet Köseoğlu, Prof. Dr. Ahmet Çaycı, Doç. Dr. Ahmet Akman, Duran Çetin, Vural Kaya, Hüzeyme Koçak, Atilla Yaramış, Melahat Ürkmez ve Saffet Yurtsever.

13.Genel Kurul'da oy birliğiyle başkan seçilen Ahmet Köseoğlu bir teşekkür konuşması yaparak TYB Konya Şubesi’nin yaklaşık 20 yıldır yıllık faaliyet takvimini yıl başında ilan edip programlarını aksatmadan başarılı bir şekilde yürüten yegane sivil toplum kuruluş olduğunu aktardı.

 Konya Yazarlar Birliğinin mütevazi ve anlamlı yürüyüşünün devam edeceğini özel de Konya’nın genelde Türkiye’nin insanına iyiyi, güzeli, hayrı, kültürel sanatsal ve edebi programlar ve faaliyetler içerisinde sunmayı vazife bildiklerini vurguladı.

Genel Kurula TYB Konya Şubesi eski dönem şube başkanları, Karatay Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Kaçar, Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Düz, Meram Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Şenyiğit, Konya STK Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil, Konya Gazeteciler Başkanı Sefa Özdemir, Selçukya Derneği Başkanı Fatma Polat, akademisyenler, kültür adamları, şair ve yazarlar katıldı.

(Haber Merkezi / Haber Kent)