Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Konya Tutulmaz, Konya Yakalanmaz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Konya Tutulmaz, Konya Yakalanmaz’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aralarında Konya Büyükşehir Belediyesi yatırımlarının da bulunduğu; 18 milyar 466 milyon lira tutarındaki yatırımın toplu açılış töreninde, “Selçuklu’nun başkenti, Mevlana’nın gönül pınarı, sanayinin, tarımın, ticaretin, ilim ve irfanın şehri Konya’yı sevmeyenin kalbi kurur, kalbi. Onu susturmaya çalışanlara inat bin yıldır olduğu gibi bugün de konuşmaya devam ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aralarında Konya Büyükşehir Belediyesi yatırımlarının da bulunduğu; 18 milyar 466 milyon lira tutarındaki yatırımın toplu açılış töreninde, “Selçuklu’nun başkenti, Mevlana’nın gönül pınarı, sanayinin, tarımın, ticaretin, ilim ve irfanın şehri Konya’yı sevmeyenin kalbi kurur, kalbi. Onu susturmaya çalışanlara inat bin yıldır olduğu gibi bugün de konuşmaya devam ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediyesi, bakanlıklar, belediyeler, çeşitli kurum ve kuruluşlar ile özel sektöre ait 18 milyar 466 milyon lira tutarındaki yatırımların toplu açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya ziyaretinde havaalanında Konya Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi üyesi çocuklar tarafından çiçeklerle karşılandı.

“Konya Cumhurbaşkanımız Liderliğinde Çok Önemli Eserler Kazandı”

Mevlana Meydanı’ndaki törenin açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Bugün hemen karşımızda bulunan Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı’nın açılışını gerçekleştiriyoruz. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla yaptığımız bu önemli proje Konya’ya çok önemli değer kazandırdı. Bununla birlikte Millet Bahçemizi, ASELSAN Konya’yı, Eyiste Viyadüğünü, Afşar Barajını, TOKİ’mizin yatırımlarını, organize sanayi bölgesinin yatırımlarının açılışını gerçekleştireceğiz. Tüm açılışların hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

2002 yılından itibaren AK Parti iktidarında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Konya’nın çok önemli eserler kazandığını belirterek, tüm Konyalılar adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

“Muhteşem Şehir Konya Diyerek Hizmet Etmeye Gayret Gösteriyoruz”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise Konyalılara hizmet etmenin kendileri için şereflerin en büyüğü olduğunu ifade ederek, “Gökkubede hoş bir seda bırakacak eserler üretmeye gayret gösteriyoruz. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle içerisinde 2 bin 208 konut, Millet Bahçesi, Bozkır Barajımız, yine sanayi dükkanları ve çevre düzenlemeleri, spor tesisleri, kamu binaları, sağlık kuruluşları ve ASELSAN Konya Silah Sanayi Fabrikası’nın da bulunduğu 18 milyar liralık eserlerimizi Konyalı hemşehrilerimize armağan ediyoruz. Konyalılar olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Millet Olma Şuurunu En İyi Bu Aziz Millet Bilir”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, Konya’nın Anadolu topraklarına sadece başkentlik yapmış bir şehir olmadığına, aynı zamanda bu toprakların manevi bekçisi olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Milletleri var eden yegane güç birlik şuurudur. Millet olma şuurunu en iyi bu aziz millet bilir. Tarih boyunca milli bilinci işaret eden nice birlik zamanları olmuştur. Cumhuriyetin ilanından 100 yıl geçti. Cumhuriyetin kuruluşunda gösterdiğimiz birlik ve beraberlik ruhu bugün de aynı şiddettedir. Sayın Cumhurbaşkanımız önümüze bir hedef koydu; Türkiye Yüzyılı. Dışarıya karşı 85 milyonla birlik olan, dünyaya mesajı olan, küresel sorunların çözümüne katkı sağlayan bir Türkiye Yüzyılı geliyor. Gelecek yüzyıl Türkiye’nin yüzyılı olacak.”

“Konya bizim yüz akımızdır” diyen Bakan Koca şöyle devam etti: “Yarınların Türkiye’sinin inşası için bugün bize düşen çokça çalışmaktır. Yerelde Konya’mız için, bütünde Türkiye’miz için çok çalışmak zorundayız. Konya Anadolu’nun merkezinde güçlü bir sağlık üssüdür. Hoşgörünün menbaı olan şehrimizin hoş sedasını gönüllere olduğu kadar bedenlere de şifa olma potansiyelini sadece ülkemiz sathına değil, tüm dünyaya duyurmak şiarımız olmalıdır.”

“Dolu Dolu Bir Konya Programı Yapacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuşmasına Pençe-Kilit Harekat Bölgesi’nde şehit düşen üç askere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı. 3 buçuk aylık bir aranın ardından tekrar Konya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün inşallah hem toplu açılış törenimizle hem canlı bağlantılarımızla hem genişletilmiş İl Danışma Toplantımızla, hem gençlerle buluşmamızla dolu dolu bir Konya programı yapacağız” diye konuştu.

“Konyalılara Husumet Besleyenler Kendi Köklerinden Kopmuş Mankurtlardır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Biz milletimizle sohbet etmeye doyamıyoruz. Hele bir de bu muhabbet Daru’l-Mülk Konya’daysa hiç doyulmuyor. Konya’ya ayak bastığımız andan itibaren bizleri muhabbetle karşılayan kardeşlerimin her birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Selçuklunun başkenti, Mevlana’nın gönül pınarı, sanayinin, tarımın, ticaretin, ilim ve irfanın şehri Konya’yı sevmeyenin kalbi kurur, kalbi. Merhum Tanpınar, ‘Bir başkent daima başkenttir, ne kadar susturulursa susturulsun yine konuşur’ diyor. Bozkır’ın vefalı evladı Konya’mız da onu susturmaya çalışanlara inat bin yıldır olduğu gibi bugün de konuşmaya devam ediyor. Konyalı olmak demek illa elinde etliekmek, ağzında Mevlana şekeriyle gezmek değildir. İnsan yaşadığı yere benzer diyen şairimizin işaret ettiği gibi bu şehrin insanları tarihlerinin ve medeniyetlerinin mirası o vakur, o hikmetli, o dirayetli tavırlarıyla kendilerini her yerde belli eder. Milletimizin özeti olan Konyalılara husumet besleyenler, ya kendi köklerinden kopmuş mankurtlardır ya da başka kökleri sulayan riyakarlardır. Biz, ilk gençlik yıllarımızdan beri bu şehirle beraber yol yürümekten şeref duyuyoruz, gurur duyuyoruz. Rabbime bu kardeşinizi böyle bir milletin evladı olarak yarattığı, bana sizler gibi yol arkadaşları verdiği için ne kadar hamd etsem azdır” cümlelerini kullandı.

“Konya Tutulmaz, Konya Yakalanmaz”

Türkiye Yüzyılı’nı birlikte inşa etmeye, 2023’te güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye’nin yolunu bir kez daha açmaya, evlatlarımıza bırakacağımız en değerli miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkmaya, bin yıllık vatanımız Anadolu’nun ve buradaki ilk devletimiz Anadolu Selçuklunun hatırasını 2071 vizyonuyla tekrar zirveye çıkarmaya, dışarda Türkiye düşmanlarının, içeride onların maşalarının heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya ‘hazır mıyız?’ diye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘hazırız’ diye karşılık veren Konyalılara, “Sizi tutana aşk olsun, evelallah. Konya tutulmaz, Konya yakalanmaz. Maşallah. Selçuklunun asil evlatlarına, Mevlana’nın bendelerine, Bozkır’dan yükselen bu abide şehrin insanlarına da bu yakışır. Rabbim hepinizden razı olsun. Konya, sadece geçmişiyle övünen değil; aynı zamanda bitip tükenmek bilmeyen bir enerjiyle, kararlılıkla, çalışkanlıkla geleceğini inşa eden bir şehirdir. Biz de bugün burada işte bu inşanın yeni tezahürlerini, yeni eserlerini resmen hizmete açmak üzere sizlerle birlikteyiz. Laf değil; iş üretiyoruz” şeklinde konuştu.

“Konya Silah Üretiminde Küresel Bir Oyuncu Seviyesine Çıktı”

Konya’nın av tüfeğiyle başlayan silah üretimi serüveninde ASELSAN Konya ile küresel bir oyuncu seviyesine çıkarak hem kendisinin, hem ülkenin önünde yepyeni pencereler açtığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbim sizleri nazardan korusun, kem gözlerden korusun. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Bilindiği üzere Konya, ülkemizin ulaşım ağlarının önemli merkezleri arasında yer alıyor. Bugün 64 kilometreyi bulan yolu 1.371 kilometrelik Eğiste Hadimi Viyadüğü 420 metrelik tüneli, 6 kilometrelik Çumra bağlantısıyla gerçekten iftihar verici bir eser olan bir projenin açılışını yapıyoruz. Eğiste Hadimi Viyadüğü yükseklikleri 42 ile 166 metre arasında değişen 8 adet orta ve iki adet kenar ayaklarıyla kendi alanında ülkemizin en büyük köprüsüdür. Böylece İç Anadolu ile Akdeniz bölgelerimiz arasında yeni bir ticaret ve turizm kanalını daha ülkemize kazandırıyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın tamamladığı Yüksek Hızlı Tren Garı ile çeşitli yol, kavşak ve restorasyon projelerini de bugün, buradan hizmete açıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından inşa edilen Konya Afşar Hadimi Barajı 127 metre yüksekliği ve 1 milyar liralık maliyeti ile ülkemiz tarımına önemli katkı yapacak bir eserdir. Sulama projeleri tamamlandığında 290 bin araziye bereket getirecek Afşar Hadimi Barajımız bu açılışta su toplamaya başlayacaktır. Su medeniyettir, su berekettir” diye konuştu.

“Konya’nın Türkiye Yüzyılı’nın Lokomotif Şehirleri Arasındaki Yerini Yukarılara Taşıyacağız”

Alacabel Tüneli’nde önümüzdeki ay ışığı görecek projeyi 2024 yılında tümüyle bitireceklerini de paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demir yollarında Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Hattı’nı, Kayacık Lojistik Merkezi’ni, Konya Selçuklu Yüksek Hızlı Tren Garı’nı, Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı’nı tamamlayıp işletmeye açtık, mevcut hatları modernize ettik. Kayacık ile Konya mevcut gar arasındaki tren yolunu 4 hatlı hale getiriyoruz. Bunun iki hattını hızlı trenler kullanacak, diğer iki hattını ise Konyaray Projesi’yle banliyö ve konvansiyonel hat işletmeciliği yapılacak. Diğer raylı sistemlerle ilgili çalışmalar çeşitli safhalarda sürüyor. Konya Havalimanımızı yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasıyla tanıştırdık mı, genişlettik mi? Tarım ve Orman’da Mavi Tünel projesiyle suya kavuşturduk. Toplam 24 baraj, 31 gölet ve 6 yeraltı depolama tesisi inşa ettik. 5 baraj ve 3 göletin inşası sürüyor. Sulama projeleriyle Konya’da yaklaşık 1 milyon dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Yapımı devam eden 17 tesisle 800 bin dekar araziyi daha sulayacağız. Şehrimizde 172 bin hektar alanda 140 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Konyalı çiftçilerimize yaklaşık 15 milyar liralık tarımsal destek verdik. Buradan Cihanbeyli, Kulu ve Altınekin ilçelerimize de bir müjde vermek istiyorum: Mavi Tünel’den bu üç ilçemize 25 milyon metreküp ilave su tahsisi yaptık. Yaklaşık 3 buçuk milyar liralık bir yatırımla bu 3 ilçemizin içme suyu sorununu tamamen çözüyoruz. İnşallah önümüzdeki ay ihalesini yapıp hemen inşaatına başlıyoruz. Şimdiden Cihanbeyli, Kulu ve Altınekin ilçelerimize hayırlı olsun. Sanayi ve Teknoloji’de; 3 yeni organize sanayi bölgesi, 3 endüstri bölgesi, 2 teknokent, 22 araştırma geliştirme merkezi ile bir tasarım merkezi kurduk. Görüldüğü gibi Konya’ya kazandırdığımız eserleri saymakla bitiremiyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde daha çok yatırımla Konya’nın Türkiye Yüzyılı’nın lokomotif şehirleri arasındaki yerini daha yukarılara taşıyacağız. Tabii bunun yolu birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkmamızdan geçiyor” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Konya’ya Değer Katacak Yatırımların Açılışları Yapıldı

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a telekonferans yoluyla bağlanarak ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nın açılışını yaptı. Daha sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bulunduğu Eğiste Hadimi Viyadüğü’ne, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin bulunduğu Taşkent Afşar Barajı’na ve 5 ilçeye verilecek doğalgaz için Altınekin ilçesinde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yine telekonferansla bağlanılarak Konya’ya değer katacak önemli yatırımların açılışları gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak yapımları tamamlanan Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı esnafları ile TOKİ’de hak sahibi vatandaşlara anahtarlarını teslim etti.

(Haber Merkezi / Haber Kent)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.