Oyun, Yarışma ve Şarkıyla Sağlıklı Beslenmeyi Anlattılar

Oyun, Yarışma ve Şarkıyla Sağlıklı Beslenmeyi Anlattılar
Yetimhanede kalan çocuklara vücut dili ile sağlıklı beslenme eğitimi veren Üniversite Doktor Öğretim Üyesi Elif Yıldırım ve öğrencileri, çocukların yaşı küçük olduğu ve Türkçeyi bilmedikleri için oyun, şarkı ve yarışmayla sağlıklı beslenmeyi anlattılar.

Yetimhanede kalan çocuklara vücut dili ile sağlıklı beslenme eğitimi veren Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyet Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Elif Yıldırım ve öğrencileri, çocukların yaşı küçük olduğu ve Türkçeyi bilmedikleri için oyun, şarkı ve yarışmayla sağlıklı beslenmeyi anlattılar.

Doktor Öğretim Üyesi Elif Yıldırım ve öğrencileri, Suriyeli yetim çocukların eğitim aldığı anaokulunda sağlıklı beslenme eğitimi verdiler.

Dr. Öğretim Üyesi Elif Yıldırım, amaçlarının çocuklara erken yaşlarda sağlıklı beslenmeyi öğretmek olduğunu belirterek, “Çocuklara bu yaşlarda verdiğimiz eğitimlerle ‘Sağlıklı Bir Vücut İçin Sağlıklı Besin Seçin’ diyerek doğru besinleri seçmesini, zararlı diyebileceğimiz besinlerin neler olduğunu, bunları azaltmayı, mümkün mertebe güneşli açık alanda oyun oynamayı, spor yapmayı, günlük sebze meyve tüketmeyi önermekteyiz. Tabi çocukların yaşı küçük olduğu ve Türkçeyi bilmedikleri için hem vücut dilini kullanarak hem anlık çeviriler, oyun, yarışma ve şarkı ile sağlıklı beslenmeyi anlattık. Güzel bir etkinlik oldu. Çocuklar için hazırladığımız küçük hediyeleri ablaları ve abileri sıcak bir bağ oluşturarak vermiş oldu” ifadelerini kullandı.

“Yetim yüreklere karşı sorumluluklarımız olduğunu bildiğimiz için Suriyeli bir öğrencimizin önerisi üzerine bu yetimhanede eğitim vermeye karar verdik” diyen Elif Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizi bu yetimhaneye iten şey ise bizim inancımızdı. Kur’an-ı Kerim’de birçok ayet-i kerime var ki bize ilham veriyor. Bu ayet-i kerimelerde yetim çocuklarımızla ilgili sevgi, şefkat ve merhamet gibi hatırlatmalar bulunuyor. Efendimiz (sav) bir yetimin başını okşamanın ibadet olduğunu ifade ediyor.

Bu etkinlik sonucunda; öğrencilerimiz sınıf dışında farklı bir deneyim kazandı. Hepsi çok duygulandıklarını ifade etti. Oradaki çocuklar elleriyle kalp işareti yaparak sevgilerini gösterdiler. Yaptığımız bu psikososyal destek ve eğitimin gelecek yıllarda sürdürmeyi planlıyoruz.”

(Haber Merkezi / Haber Kent)

6aralk-yetimhane-saglikli-beslenme2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.