Başkan Akyürek: “Yerli Otomobilin Konya’da Üretilmesini Arzu Ediyoruz”

Başkan Akyürek: “Yerli Otomobilin Konya’da Üretilmesini Arzu Ediyoruz”
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, Konya’nın geçmişte tarımsal üretim merkezi olmasının yanında üretim çeşitliliğiyle de büyük bir sanayi şehri haline gelmesinin Konya adına gurur verici olduğunu belirterek, her türlü olumlu şartlarıyla Konya olarak yerli otomobil üretiminde paydaşlardan biri olmak istediklerini söyledi.

Mevlana Kalkınma Ajansı ile Konya Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen “Otomotivin Geleceği ve Cazibe Merkezi Konya” konulu panelde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın geçmişte tarımsal üretim merkezi olmasının yanında üretim çeşitliliğiyle de büyük bir sanayi şehri haline gelmesinin Konya adına gurur verici olduğunu belirterek, her türlü olumlu şartlarıyla Konya olarak yerli otomobil üretiminde paydaşlardan biri olmak istediklerini söyledi.

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) ile Konya Sanayi Odası (KSO) işbirliğiyle “Otomotivin Geleceği ve Cazibe Merkezi Konya” konulu panel düzenlendi.

Panelin açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ülke olarak geçtiğimiz yüzyılda yaşanılan olumsuz süreçler nedeniyle bazı alanlarda teşebbüse geçilmesinin geciktiğini belirterek, otomotiv sektörünün de bunlardan birisi olduğunu ifade etti. Bugün Türkiye’nin otomotiv sektörü alanında birçok açıdan mesafe aldığını kaydeden Başkan Akyürek, “Yine de kendi markasıyla Türkiye patentli bir otomobil üretimimiz yoktu. Hükümetimizin, iş adamlarımızın, Odalar Birliğinin de koordinasyonuyla bu alanda yeni bir oluşumla ortaya çıkmaları hepimizi heyecanlandırdı. Yerli otomobil bir an önce yollara çıksa da belediyeler, kamu kuruluşları olarak gururla yerli otomobile binsek” dedi.

Konya sanayisiyle gurur duyuyoruz

Konya’nın yerel gündeminde yerli otomobil konusunun yıllardır olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Konya sanayisiyle gurur duyduklarını söyleyerek, geçmişte tarımsal üretim merkezi olan Konya’nın tarımsal ürünlerin yanında üretim çeşitliliğiyle de büyük bir sanayi şehri haline geldiğini dile getirdi. Başkan Akyürek, “Bu Konya’mız adına gurur verici bir hadisedir. Konya’nın bugün geldiği noktada üretim seviyesinde, refah seviyesinde, gelişmişlik düzeyinde sanayi sektörünün büyük bir payı var. Belki ihracat rakamlarımız daha da fazla olmalı ama dünden bugüne gelişme trendiyle büyük umutlar vadetmekte. Üretim çeşitliliğimiz içinde en büyük kümelenme tarım makinalarının yanında otomotiv yan sanayinde olduğunu görüyoruz. Bugün otomotiv yan sanayisinde üretim yapan firmalar dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyor. Birçok önemli markaların üretme sürecini devam ettiriyor. Bu da Konya’nın otomotiv yatırımları açısından ciddi bir altyapıyı oluşturuyor” diye konuştu.

Paydaşlardan biri olmak istiyoruz

Yerli otomobil üretiminde Konya olarak paydaşlardan biri olmak istediklerini ifade eden Başkan Akyürek, yerli otomobilin neden Konya’da üretilmesi gerektiğini şu sözlerle sıraladı: “Arazi olarak uygun ve güvenli arazi yapısının bulunması, depremsellikten uzak bir bölge olması, 4 üniversitesiyle yetişmiş insan gücümüzün gittikçe daha güçlü bir şekilde ortaya çıkması, Hz. Mevlana felsefesinin getirdiği bir hoşgörü iklimi ve şehirleşme açısından da birçok imkana sahip olması, gelecek yerli ve yabancı misafirlerin yaşamasına uygun ortamın oluşması, kurum ve kuruluşlarımızın her türlü kolaylığı gösterecek olması gibi faktörler Konya’nın avantajlarını oluşturuyor. Ayrıca sanayi ve üretim sektörünün ve Türkiye’deki yatırımların büyük bir çoğunluğunun Marmara Bölgesinde sıkışmış olması stratejik açıdan da yatırımların başka bölgelere kaydırılmasını ve bölgesel çeşitliliğin oluşturulmasını adeta zaruri kılıyor. Konya olarak böyle büyük bir yatırıma tüm kurum ve kuruluşlarımızla ev sahipliği yapmaktan büyük bir gurur duyarız. Böyle büyük bir yatırımı Konya’ya davet ediyoruz.”

Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Osman Sever’in yaptığı “Otomotivin Geleceği ve Cazibe Merkezi Konya” konulu panele geçildi.

Panele Kıraça Holding Yönetim Kurulu Üyesi Jan Nahum, Türkiye Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı’ndan Kağan Yıldırım, Frost and Sullivan Danışmanlık Firması Türkiye Direktörü Melih Nalcıoğlu ve Sistem Global Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karslıoğlu katıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.