‘Ahi Evran’dan Kalan Mirasa Sahip Çıkmalıyız’

‘Ahi Evran’dan Kalan Mirasa Sahip Çıkmalıyız’
Konya’da “Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı” etkinlikleri sürüyor. Ahilik yürüyüşünün ardından şed kuşanma töreninin yapıldığı etkinlikte Konya’da yılın ahisi, yılın kalfası ve yılın çırağı seçilen isimlere ödülleri verildi.

Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi ile Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) tarafından gerçekleştirilen “Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı” etkinlikleri sürüyor. Konya protokolünün katılımıyla ahilik yürüyüşünün ardından şed kuşanma töreninin yapıldığı etkinlikte Konya’da yılın ahisi, yılın kalfası ve yılın çırağı seçilen isimlere ödülleri verildi.

“Bu Birlikteliğimiz Türkiye’ye ve Dünyaya Örnektir”

Kapu Camii’nde düzenlenen programda konuşan KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak, “Birlik olarak 84 meslek odası başkanımız ve yönetim kadememizle esnaf ve sanatkarlarımızın dertleriyle dertlenmeye, sorunların çözümü için çalışmaya devam ediyoruz. Bu birlikteliğimiz Türkiye’ye ve dünyaya örnektir. Bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan Konya Valimiz Sayın Vahdettin Özkan’a, değerli milletvekillerimize, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay’a ve ilçe belediyelerimize şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

“Ahi Evran’dan Kalan Mirasa Sahip Çıkmalıyız”

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Uzbaş ise, tüm ahilerin “Ahilik Haftası”nı kutlayarak, “Ahi Evran’ın Anadolu’da yaydığı cömertlik, hoşgörü ve dayanışma ruhu yüzlerce yıldır topraklarımızda esenliğin ve ferahın mayası olmuştur. En güzel çağını Konya’mızda yaşayan bu anlayış sadece Anadolu’da değil, gönül coğrafyamızın her yerinde varlığını hissettirmektedir. Bugün bizlere düşen en önemli vazife de Ahi Evran’dan kalan bu mirasa da en iyi şekilde sahip çıkmak ve iktisadi hayatımızı bu değerlerle tesis etmektir. Medeniyetimizin kuruluşu bu asil anlayışı yaşatmakla ve bizden sonraki nesillere aktarmakla mümkün olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Ahilik Geleneği Sahip Çıkmamız Gereken Önemli Kurumlarımızdan Biri”

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer de ahilik geleneğinin sonraki nesillere aktarılmasının büyük önem taşıdığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“13. yüzyılda Ahi Evran ile başlayıp 20. yüzyıla kadar devam eden ve bu medeniyetin en temel teşkilatlarından bir tanesi olan ahilik geleneği, bizim sahip çıkmamız gereken önemli kurumlarımızdan bir tanesidir. Bizler, bugün içerisinde bulunduğumuz yüzyılı ‘Türkiye Yüzyılı’ olarak adlandırıyoruz. Ve hedeflerimiz var. Bunlardan en önemlisi, ülkemizi ve gönül coğrafyamızı bölgesel güç olmaktan çıkarıp küresel güç haline getirmek. Bunu yaparken hem hemen hemen her alanda medeni ülkelerle yarışabilecek bir seviyeye gelmek hem de tarihten bize gelen inancımızı, kültürümüzü, değerlerimizi yaşamak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmakla bu mümkün.”

“Alın Teri Döken Esnaf Kardeşlerimizi Tebrik Ediyorum”

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise, ahilik geleneğini korumak ve sürdürmek için emek veren herkesi tebrik ederek, “Alın teri dökerek hem kendi maişetini hem topluma hizmet sunan esnaf kardeşlerimizi can-ı gönülden tebrik ediyorum. Dünyadaki rekabet gücümüzü artıracak kalkınmanın en temel unsurlarından olan sosyal kalkınma, kültürel kalkınmanın da bu öncü misyonunu artarak devam ettirmeyi diliyorum. Tarihimizden südur edip gelen bu umdelerimizi, zenginliklerimizi, geleneklerimizi, dayanışmamızı hem muhafaza edeceğiz hem dünyaya örneklik teşkil edecek bir mahiyetle sunacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Şed Kuşanma töreni gerçekleştirilerek, Konya’da Yılın Ahisi seçilen Ali Nergiz, Yılın Kalfası seçilen İsmet Güler ve Yılın Çırağı Alper Akif Büyükkağnıcı’ya protokol tarafından ödülleri verildi.

(Fotoğraflar: Mürsel Çetin)

(Haber Merkezi / Haber Kent)

19eyl-ahilik-haftasi-program2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.