Bakan Eroğlu, Ereğli-İvriz Sağ Sahil Sulama Tesisinin Temelini Attı

Bakan Eroğlu, Ereğli-İvriz Sağ Sahil Sulama Tesisinin Temelini Attı
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Konya’da 466 milyon liralık tesisin temelini attı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Konya'nın Ereğli İlçesi’nde inşa edilecek olan 466 milyon lira yatırım bedelli Ereğli-İvriz Sağ Sahil Sulama Tesisinin temelini attı.

Bakan Eroğlu, Ereğli Belediyesi Kongre Merkezinde düzenlenen İvriz Sağ Sahil Sulaması temel atma merasimi ile orman mahallelilerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtımı töreninde konuştu.

İnşa edilecek tesisin özelliklerine değinen Bakan Eroğlu, "466 milyon liraya mal olacak bu tesis ile Ereğli Ovası’nın bereketli toprakları modern sulama sistemiyle buluşacak. 247 bin 200 dekar zirai araziyi kapsayan sulama tesisi için toplamda 650 kilometreden daha uzun boru hattı döşenecek. Tesis tamamlanınca milli ekonomiye yıllık 108 milyon lira katkı sağlanacak, vatandaşımızın yüzü gülecek” dedi.

Bakan Eroğlu, hükümetin yatırımlara devam edeceğini vurgulayarak, “Ereğli gibi bütün yurdu tesislerle donatıyoruz. Konya Ovası Projesi (KOP) ile büyük bir kalkınma sağladık ve sağlamaya devam edeceğiz. Bunu 3 Kasım’da iktidarının 15. yılını kutlayan, güveninizle memlekete istikrar sağlayan AK Parti hükumeti ile başardık. Paramızdan 6 sıfır attık, itibarımız yükseldi. Faiz lobisi vardı. Toplanan verginin yüzde 86’sını faiz lobisi hortumluyordu. Faiz lobisinin hortumunu kestik oraya giden para artık size yatırım olarak geliyor. 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimiz var. Bu hedefler ile milletimiz 21. asra mührünü vuracak” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu, diğer protokol üyeleri birlikte Ereğli-İvriz Sağ Sahil Sulama Tesisi’nin temelini attı.

Temel atma merasiminden hemen sonra 10 aileye gelir getirici tür sertifikası, 10 aileye de ORKÖY sertifikası Bakan Veysel Eroğlu tarafından imzalanıp verildi. Programa, Bakan Eroğlu'nun yanı sıra Konya Valisi Yakup Canbolat, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, AK Parti Konya Milletvekilleri Halil Etyemez, Hüsnüye Erdoğan, Mehmet Babaoğlu, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Ereğli Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran, Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven, ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.