Başkan Candan: “Projelerimizle Çumra’nın Gelecek 50 Yılına Damga Vuracağız”

Başkan Candan: “Projelerimizle Çumra’nın Gelecek 50 Yılına Damga Vuracağız”
Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, Çumra’yı tarım, tarih ve sanayi olmak üzere üç temel aks üzerinde planlanan projelerle ihya etmeye çalıştıklarını belirterek, bu projelerle ilçenin gelecek 50 yılına damga vuracaklarını söyledi.

Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, Çumra’yı tarım, tarih ve sanayi olmak üzere üç temel aks üzerinde planlanan projelerle ihya etmeye çalıştıklarını belirterek, bu projelerle ilçenin gelecek 50 yılına damga vuracaklarını söyledi.

Başkan Recep Candan, düzenlediği basın toplantısında, göreve geldiği günden buyana Çumra Belediyesi’nce yürütülen proje ve çalışmalar ile gelecek vizyonuna dair bir sunum gerçekleştirdi.

Candan, tarımsal potansiyeliyle adından söz ettiren ve son dönemde sanayileşmesiyle de önemli bir atılım gerçekleştiren Çumra’nın, Konya’nın parlayan yıldızı konumunda olduğunu vurguladı.

“9 Bin 500 Yıllık Bir Tarihimiz Var”

Çumra’nın üç temel madde üzerinde yükselen bir ilçe olduğuna dikkat çeken Başkan Candan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çumra’mızı belki birkaç tane öne çıkaran, ilçemizi tanımlayabileceğimiz özelliğini belki söyleyerek sunuma başlamak doğru. Birincisi tarımımız var; Çatalhöyük'ten bu yana tarımımız var. On bin yıldır tarım yapan bir ilçeyiz. Dünyanın bilinen ilk tarımsal faaliyetinin merkezindeyiz. O anlamda çok değerli tarım bizim için ki; günümüzde de Çumra’mız bırakın ilk başka ilçeleri Türkiye'deki pek çok il, hatta pek çok ilin toplamından daha fazla tarımsal üretim yapabiliyor. Dolayısıyla aklımıza önce tarım geliyor. Hemen arkasından tarih geliyor. Bu tabi yine Çatalhöyük’le bağlantılı. On bin yıllık bir tarihimiz var. Aslında burada bir ironi de var. Bir taraftan yüz yıllık bir ilçeyiz fakat, Çumra Ova, yer yer sazlık bataklık yer yer verimli tarım arazilerinden oluşuyor. Çumra diye bir yer yok yüzyıldan önce. Ama yerleşim yeri olarak tarihine gittiğimiz zaman 9 bin 500 yıla giden bir tarihimiz var. Ve ilk kez hayvanların evcilleştirilmesi, ilk kez belli ürünlerin tarımının yapılmasından bahsettiğimiz zaman hakikaten sadece kendi tarihinde de değil, belki bölge tarihinde, Mezopotamya'dan, Mısır'dan, Afrika'dan, Kafkasya’dan bütün bu bölgenin hatta dünya tarihi için bir dönüm noktası olarak karşımıza çıkıyor Çumra’mız.”

“Çumra: Tarım, Tarih, Sanayi”

“Tabii ki sadece Çumra'mızın değil, Konya'mızın ülkemizin çok büyük bir değeri ve zenginliğine ev sahipliği yapmanın da mutluluğunu yaşıyoruz” diyen Başkan Candan, şöyle devam etti: “Tarım ve tarihten sonra Çumra’mızın sanayisi var. Normal küçük sanayiden bahsetmiyorum. O zaten yıllardır vardı ama özellikle son on yıllık periyot içerisinde ve son üç beş yılda da artık katlayarak gelişen bir organize sanayi bölgemiz var. Dolayısıyla Çumra'yı en başta belki tanımlayacak üç kelimeden bahsedersek: Tarım, tarih, sanayi.”

“En İyisi İçin Çalışıyoruz”

Çumra’nın geleceğine dokunmak için çalıştıklarının altını çizen Başkan Candan, “Bugün için bu görevi yüklenmiş olmanın manevi sorumluluğu altında tüm çalışma arkadaşlarımız, meclis üyelerimiz ve değerli hemşehrilerimizin destek ve katkılarıyla elimizden gelenin en iyisini yapabilmek için çalışıyoruz. Bir yandan temel belediyecilik hizmetlerimizi imkanlarımız ölçüsünde en iyi şekilde sunmanın gayreti içinde çalışırken, diğer taraftan da ilçemizin imar, şehircilik, sanayi, ulaşım, turizm, eğitim ve sağlık gibi alanlarda ufkunu açacak bazı büyük projelerimizi hayata geçirmek için çabalıyoruz” diye konuştu.

“Daha Yaşanabilir Bir Çumra İçin”

İlçenin dört bir yanına dokunmak için gayret sarfettiklerine değinen Başkan Candan, “İlçe merkezimizdeki eski kamu binalarının yenilenmesi, bir şehir meydanı oluşturulması, trafik ve otopark sorununun çözülmesi amacıyla bir dönüşüm çalışması yürütüyoruz. Küçük sanayi sitemizi büyüterek yeni sanayi arsaları oluşturuyoruz. 40 sanayi parselinden oluşan mevcut 1 milyon metrekare Organize Sanayi Bölgemize 8,5 milyon metrekare ilave alan daha katarak 300 yeni sanayi tesisini ilçemize kazandırabilmek için çalışıyoruz. Bu sayede istihdam sorununun çözümüne ciddi bir katkı sunacağımıza inanıyoruz. Organize Sanayi Bölgemiz başta olmak üzere en büyük iki beldemiz olan İçeriçumra, Alibeyhüyüğü ve diğer mahallelerimize de doğalgaz getirebilmek için ilgili kurumlar ve bakanlıklarla yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmalar sonucunda İçeriçumra mahallemiz doğalgaza kavuştu. Turizmden daha çok yararlanabilmek amacıyla, Çatalhöyük'ün daha fazla tanıtılması hususunda Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Konya Büyükşehir Belediyemizle iş birliği halinde çalışıyoruz. Gençlerimizin eğitim, spor ve kültürel ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. İlçemizi daha temiz, daha düzenli ve daha yaşanılabilir bir şehir yapabilmek için var güzümüzle çalışıyoruz. Merkez dışındaki mahallelerimizin sorunlarının çözümünü öncelikle ele alıyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Candan ilçede yaptıkları önemli çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Şehir Merkezi Dönüşüm Projesi”

Yeni Jandarma hizmet binası için TMO arsasından 5000 metrekarelik alanın tahsis işlemi tamamlandı. Yeni Hükümet binası yapımı için eski Askerlik Şubesi arsasının tahsis işlemi tamamlandı. Projesi hazırlandı. Kızılay binasını takas yoluyla başka bir alana taşımayı planlıyoruz. Ziraat Odası, PTT, Telekom ve Koski binalarının uygun alanlara yeniden yapmayı planlıyoruz. Mevcut Hükümet binası ve polis merkezi yeni binasına taşındıktan sonra bu alanı şehir meydanı olarak düzenleyip yer altında 400-500 araçlık kapalı otopark yapmayı planlıyoruz. Altınpark’ı daha büyük ve daha ferah bir park haline getirmeyi planlıyoruz.

Yeni Hükümet Konağı Projemiz Hazır

İlçemizde 30 yıldır hizmet veren mevcut Hükümet binamızın ihtiyaca cevap veremez hale geldiği hepimizin malumu İçine bir asansör bile kurulamayacak şekilde dayanıksız yapıda ve deprem yönetmeliğine uygun olmadığı bilirkişi raporları ile tespit edilmişti. Yaptığımız girişimler ve taleplerimiz sonucu İçişleri Bakanlığımız Çumra'mıza yeni Hükümet Konağı yapımını programına aldı. İçinde polis merkezinin de yer alacağı yeni Hükümet binasının arsasını, eski askerlik şubesinin olduğu alanda hazırladık. Askerlik şubesinin yıkımını gerçekleştirdik. Yeni Hükümet binamızın projesi yapıldı, ihale aşamasına gelindi.

Yeni Ticaret Merkezi Kazandırıyoruz

Çumra'mızın tarımda, sanayide ve ticaretteki hızlı gelişimine paralel olarak çarşı merkezinde insanların ailecek hem alışveriş yapacakları hem de sosyal aktivitelere katılabilecekleri yeni ve modern bir ticaret merkezini ilçemize kazandırıyoruz. İnşaatı hızla devam ediyor.

Şehir Parkı Projemizi Hazırladık

Şehir Merkezi dönüşüm projesi ile birçok binanın kaldırılarak yeni yerlerinde hizmet vermesiyle birlikte mevcut Altınparkımızın bulunduğu alanda yeni bir Şehir Parkı projesi hazırladık.

Çumra OSB

Toplam alan 9,5 milyon metrekare olan Çumra Organize Sanayi Bölgemiz her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor. Çumra OSB’de üretimde olan 36 firma, inşaat halinde 28 firma, toplam parsel 356, toplam istihdam 1126, hedef istihdam 10 bin.

Çumra'mız Hızlı Trene Kavuştu

Karaman-Konya-Ankara-İstanbul Hızlı Trenle şehirler birbirlerine yaklaştı. Konya İlçelerinde sadece Çumra'da Çumra'mızdan Ankara ve İstanbul'a doğrudan hızlı tren ile gidip gelme imkanına kavuştuk. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı arz ediyoruz. Tarihi istasyon çevresinde otopark düzenleme çalışmalarımızı tamamlandık.

Çeşmelerimizden Tatlı Su Akıyor

Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde başlattığı ve Yüz yıllık hayalimiz olan Mavi Tünel Projesi ile Toros dağlarından Akdeniz'e boşa akan sularımız Bağbaşı ve Bozkır Barajlarında tutularak Mavi Tünelden Konya ovasına ve Çumra'mıza akmaya başladı. Allah'a şükürler olsun. Hem tarımsal sulamada hem de içme suyu olarak Mavi Tünelden gelen memba suyunu kullanıyoruz. Mavi Tünel projesinin son etabı olan Afşar Barajı tamamlandı. Afşar Barajı ile Bağbaşı Barajı arasındaki 18 Km'lik Hadimi Tünelinde tünel açma çalışması devam ediyor. Birkaç sene içinde Afşar Barajından gelecek olan ilave sular AHİ Kanalı ile Hotamış göletinde toplanacak ve halen sulanamayan büyük bir tarım arazisi de sulanabilir hale gelecek inşallah.

Sırçalı Mesire Alanımız Göz Dolduruyor

Sırçalı mesire alanımızda 150 bin metrekarelik düzenlemeler kapsamında yaklaşık 20 bin metrekare alanı Lavanda bahçesinden oluşan "Misak-ı Milli" Parkı olarak hazırlayıp hizmete sunduk. Yaklaşık 30 bin metrekarelik alanda pek çok meyve ağacı ekerek bir "Meyve Ormanı" oluşturduk. Badem, ceviz, alıç, dağ eriği, dağ armudu, hünnap, muşmula, vişne, kayısı. kiraz, dut ve daha pek çok meyve ağacı meyvelerini verdi. Mesire alanına gelen ziyaretçiler bu meyvelerden tadabiliyorlar. Yaklaşık 30 bin metrekarelik alanı Tarım ve Hayvancılık Fuarı olarak düzenledik. Yaklaşık 20 bin metrekarelik alanı Lunapark olarak düzenledik. Yeni bisiklet yolları ve yürüyüş yollarını hizmete sunduk. Gül bahçesi, gül tüneli, çocuk macera ve oyun alanları, kaya bahçesi gibi daha pek çok güzelliği de halkımızın hizmetine sunduk. Yeni ve modern bir restoran, yeni bir kafe, seyir teras, at binme tesisi, anfi tiyatro gibi daha birçok tesisi de hizmete açacağız inşallah.

Spor Kompleksimiz Tamamlandı

Şehir Stadyumu çevresinde Ağaçlandırma çalışmamızı yaptık. Parkımızda Oyun grupları ve fitness aletlerini hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Yürüyüş ve Bisiklet yollarımızı tamamlayarak hizmete sunduk. Stadyum yanında Kate ve Gençlik Merkezi kazandırmak için çalışıyoruz.

Çumra Ulu Camimizi Genişlettik

Artan nüfus yoğunluğu ve cemaat sayısından dolayı ihtiyacı karşılayamaz durumda kalan Ulu Camimizi, Cami Derneğimiz, hayırseverlerimiz ve tüm Çumralı hemşehrilerimiz ile birlikte aslına sadık kalarak yaptığımız ilave bölüm ile büyüttük ve güzelIeştirdik. Kadınlar ve Engelliler bölümlerini de oluşturduk.

25 Kilometre Sıcak Asfalt Yaptık

Çumra Belediyesi, Büyükşehir Belediyemiz ve Karayolları tarafından 3,5 yılda yaklaşık 25 Km sıcak asfalt çalışması tamamladık. Ayrıca bisiklet yolları yapıyoruz.

(Haber Merkezi / Haber Kent)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.