Cumhurbaşkanı Erdoğan Konya’da toplu açılış törenini gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Konya’da toplu açılış törenini gerçekleştirdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: - "Türk Milleti’nin yeniden gerçek gücünü, yeni yüzünü görmekten birileri kudurmuş durumda” - “Türkiye’ye Irak’ta, Suriye’de, Afrika’da, Balkanlarda ne işin var diyenlere sormak lazım. Peki sizin buralarda ne işiniz var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’ye Irak’ta, Suriye’de, Afrika’da, Balkanlarda ne işin var dilenlere sormak lazım” diyerek, “Peki sizin buralarda ne işiniz var” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mevlana Meydanında düzenlenen toplu açılış törenindeki konuşmasına şöyle devam etti: “Yarın Cumhuriyetin 94’üncü yıl dönümünü kutluyoruz. İnişli ve çıkışlı da olsa asla küçümsenemeyecek günlere gelmiştir. Gönül daha iyisini ister elbet. Kazanabileceğimiz halde kaybettiklerimizin muhasebesini hep yaptık, yapacağız. Tek parti döneminin bu ülkeye en büyük kötülüğü, tarihimizi 1919’dan, 1923’den başlamış olmaktır. 1923 halbuki yeniden ayağa kalkış dönemidir. Vatanımız olan Anadolu’ya elbette sıkı sıkı sarılacağız. Bugün Karadeniz’den Hint Okyanusuna kadar hüsnü kabulle karşılanıyorsak sebebi budur. Yıllarca bizi bu gerçeklerden, vizyondan uzak tuttular. Türk milletinin yeniden gerçek gücünü, yeni yüzünü görmekten birileri kudurmuş durumda. Türk Milleti yüzlerce milyon kardeşi ile birlikte yeniden kurulan dünyada hak ettiği yeri almanın kararlılığı içindedir. Geçtiğimiz 15 yılda 3 kat büyüyen Türkiye’nin 2023 hedefine ulaşmasını kim engelleyebilir. Onlar büyüyemez diyorlar, işte bakın ilk çeyrekte yüzde 5 büyüdü. Çalışıyoruz, koşuyoruz. Daha iyi olacak. Milletçe koşuyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişte, şimdiden 2019 Mart’ına hazır mısınız? 2019’un Kasım’ına hazır mısınız? Başkanlık sistemi için o reformu yapmaya hazır mıyız? Gerek 15 Temmuz, gerek Fırat Kalkanı, gerek terörle mücadelede varız. Mağdur, mazlumların olduğu yerde biz varız. Türkiye kendisine yeni bir gelecek inşa ediyor. 2023 hedefi bu geleceğin ilk adımıdır. Bunu 2053 ve 2071 izleyecek. Biz göremeyeceğiz ama inşallah sizler göreceksiniz. Konya tarih boyunca hep kurucu ve öncü bir şehir olmuştur. Bu kritik dönemde de yine ilk saflarda yer almaya var mısınız? Maşallah, Tebarek Allah. Ne kadar güzel.”

“Sizin buralarda ne işiniz var”

Türkiye’nin bu dirilişinden, yükselişinden rahatsız olanların terör örgütü ile el ele verip önümüzü kesmeye, yeniden kendi biçtikleri dar gömleğe sığdırmaya çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, “Halbuki biz isyan eden bir milletiz. Kükreyen bir milletiz. Türkiye’ye Irak’ta, Suriye’de, Afrika’da, Balkanlarda ne işin var diyenlere sormak lazım. Peki sizin buralarda ne işiniz var? Çünkü bunların derdi yok. Bize sınır olan Suriye’de ne işiniz var diye soramazlar. Bizim derdimiz var, biz dertliyiz. Biz buralardayız. Çünkü bizim bu coğrafyaların hepsiyle de insani ve tarihi bağlarımız var. Buralarda ağlayan her çocuğun gözyaşlarını silmek bizim boynumuzun borcu. Yüreğine ateş düşen her anneye omuz vermek bizim en asli görevimizdir. Bir video izledim. 4 yaşındaki bir çocuğa boynuna ip bağlamış çekiyor. Böyle bir şey olur mu? Böyle anne olur mu? Biz bunlara müdahale ederiz. Etmek durumundayız. Bize Suriye’den Irak’tan füze gelecek, burada ne arıyorsunuz diyecekler. Yok öyle bir şey. Demokrasi onlara başka, bize başka işliyor. Bir yandan tüm insanlığı ortak kubbemizden gelen çatırtılar konusunda ikaz ediyor ve bir yandan da kendi gücümüz ile gelişmelere müdahil olmaya çalışıyoruz. Bizim de silahlı insansız uçaklarımız var. Artık biz yapıyoruz, verirler mi demiyoruz. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Daha iyi olacak. Yeter ki biz birbirimize inanalım. Yapacak çok işimiz var. Bunun için çalışıyoruz, dikkatli ve kararlı olarak ilerliyoruz. İnşallah bundan sonra yine dikkatli, fakat çok daha süratli olarak yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindekiler, yatırımların toplu açılışını gerçekleştirdi. Törende bir genç kız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a resminin yer aldığı kendi yaptığı tabloyu hediye etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören alanında yanına gelenleri de dinleyerek notlar aldırdı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.