Eğitim-İş, kuruluşunun 12. yılını kutluyor

Eğitim-İş, kuruluşunun 12. yılını kutluyor
Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, Eğitim-İş’in 12. yıla ulaşmasının onurunu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Eğitim-İş’in Cumhuriyetin bağımsızlığını ve ulusal eğitim değerlerini korumak ve sonsuza kadar yaşatmak için mücadele etmek üzere 17 Ekim 2005 tarihinde kurulduğunu anımsatan Genç, eğitim İş’in kuruluşunun 12. yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, Eğitim-İş’in sınıf mücadelesinin ve eğitim emekçilerinin yegane örgütlü gücü olduğunu kaydetti.

Genç, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını, egemenliğini, ulus ve ülke bütünlüğünü, laik düzeni, demokratik ve ulusal eğitim değerlerini korumak ve sonsuza kadar yaşatmak ve mücadele etmek üzere 17 Ekim 2005 Eğitim-İş kurulmuştur. Kurulduğu günden bugüne Eğitim-İş, ulusun ve ülkenin sorunlarına yabancı kalmamış, en önemli ‘özlük hakkının’ bağımsız bir ülkede demokrasi içinde yaşamak olduğu bilinciyle hareket etmiştir. Bu dönem, laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitimin askıya alınmaya, Cumhuriyet eğitim sisteminin ve oluşturduğu kültürün tasfiye edilmeye çalışıldığı, Atatürk devrim ve ilkelerinin yok edilmek istendiği bir süreçte geçmektedir. Tüm bu olumsuzluklara karşın örgütümüz emek, demokrasi, özgürlük ve ülkeye sahip çıkma mücadelesinin hep içinde, hep önünde olmuştur. Eğitim-İş, diğer sendikaların nitelik ve sayısal bakımdan güç kaybettiği dönemde, örgütlü gücünü ve şube sayısını artırmış, bütün sürece yerinde ve zamanında tavır geliştirmiş, en güç koşullarda bile umut olmuştur. Eğitim-İş’in böyle bir süreçte mücadele alanı içinde olması, emeğimiz, ülkemiz ve ulusumuz açısından çok büyük bir anlam ve önem taşımaktadır.”

 Genç, Eğitim-İş’in bilimsel, ulusal ve parasız eğitimi savunmaya devam edeceğine işaret etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.