Prof. Dr. Yaman: ‘İlahi Adalet Sorgulanır Hale Geldi’

Prof. Dr. Yaman: ‘İlahi Adalet Sorgulanır Hale Geldi’
NEÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, “İlahi adalet gençlerimiz tarafından sorgulanır hale geldi, iman problemleri ortaya çıktı. Dolayısıyla bu Ramazan hem hüzünle, mahzun bir kalple karşıladığımız bir Ramazan oldu hem de hayata, ilahi adalete dair sorgulamaların çoklukla yapılıp düşünce dünyamızı etkilediği bir vasatla girmiş olduk” dedi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, “İlahi adalet gençlerimiz tarafından sorgulanır hale geldi, iman problemleri ortaya çıktı. Dolayısıyla bu Ramazan hem hüzünle, mahzun bir kalple karşıladığımız bir Ramazan oldu hem de hayata, ilahi adalete dair sorgulamaların çoklukla yapılıp düşünce dünyamızı etkilediği bir vasatla girmiş olduk” dedi.

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin Nihat Abayhan yönetiminde ‘Ramazan Aşkına‘ üst başlıklı program serisinin ilkinde ‘Ramazan İkliminde Müslüman Duyarlılığı’ konusunda Prof. Dr. Ahmet Yaman konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Ahmet Yaman, son zamanlarda yaşanan olayların, özellikle yetişme çağındaki gençlerin bir takım sorularına vesile olduğunu anlatarak, “İlahi adalet gençlerimiz tarafından sorgulanır hale geldi, iman problemleri ortaya çıktı. Dolayısıyla bu Ramazan hem hüzünle, mahzun bir kalple karşıladığımız bir Ramazan oldu hem de hayata, ilahi adalete dair sorgulamaların çoklukla yapılıp düşünce dünyamızı etkilediği bir vasatla girmiş olduk” diye konuştu.

Mümince anlayış ve kavrayıştan uzak değerlendirmelerle bu sorulara yanıt vermenin mümkün olmayacağını söyleyen Ahmet Yaman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kahramanmaraş depreminden sonra sorulan sorulara yönelik olarak ‘On binlerce kişi niye öldü? Niye üstüne sel felaketi geldi? Suçsuz ve günahsız çocuklar, hamile hanımlar niye depremde vefat etti? Niye böyle oldu?’ gibi sorulara karşı imani altyapımızı kuramaz güçlendiremez ve bu soruları cevapsız bırakırsak insanımız inançsızlığın peşine düşebilir.”

“Niye?” sorusunu sormanın çok büyük bir anlamı olmadığına işaret eden Yaman, “Aksine yaratıcının koyduğu başka kurallar, başka müjdeler ve hükümleri hesaba kattığınız da;  belki de o zaman ölümün sizin ve sevdiğiniz için çok daha hayırlı olduğunu, üçüncü hayat ve sonrasındaki ebedi hayat için belki çok daha fazla yarar getirdiğini göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

“Allah’ın Bu Evrene Koyduğu Kurallar Değişmeyecek”

Sünnetullaha mutlak surette uyulması gerektiğine değinen Prof. Dr. Yaman, şöyle devam etti: “Cenabı Allah’ın bu evrene koyduğu kurallar değişmeyecek. Bu kurallara uyarsak tabiat bize yardımcı olur, yaşar gideriz. Ama bu kurallarla kavga edip de gereğini yerine getirmezsek, kendi elimizle yaptığımızın sonuca katlanmak gerekir. Bunun suçunu yaratıcıya vermek adil olmaz. ‘Deprem öldürmez, bina öldürür’ diye bir söz vardır; bu günlerde söylenmeye başladı. Allah’ın depremi öldürmüyor, kurallarına uymamak öldürüyor.”

(Haber Merkezi / Haber Kent)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.