Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 8. Konya Bilim Festivali’nin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla yapıldı. Konya Bilim Merkezi’ndeki festivalde konuşan Bakan Varank, Konya Bilim Festivali’nin Milli Teknoloji Hamlesi’nin toplumsallaşmasında rol oynayan önemli etkinliklerden olduğunu belirterek, “İnşallah burada yaşadıkları tecrübeler gençlerimizin hayatlarında güçlü ve unutulmaz bir etkiye sahip olacak. İnanıyorum ki bu atmosferi soluyan gençler, büyük ve güçlü Türkiye’nin lokomotifi olacak” dedi.

 

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 8. Konya Bilim Festivali, Konya Bilim Merkezi’nde kapılarını açtı.

 

Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezi’nde düzenlenen festivalin açılış konuşmasını yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, festival süresince verdiği destekten dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’a teşekkür etti.

 

Bilim Ve Teknoloji Meşalesini Konya’ya Taşımaktan Dolayı Mutluyuz

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, TEKNOFEST’te yaktıkları bilim ve teknoloji meşalesini Konya’ya taşımanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Önümüzdeki dönemlerde tüm Türkiye’de bilim ve teknoloji etkinliklerinin sürekliliğini sağlayarak bu meşalenin daima yanmasını sağlayacaklarını kaydeden Bakan Varank, “Konya Bilim Merkezi’nin açılışını bundan 7 sene önce Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte yapmıştık. Modern teknolojinin imkanlarıyla donatılmış bu devasa Bilim Merkezi’ni gördüğümde büyük bir heyecan yaşamıştım. 2023 hedeflerimize giden yolda buralardan geçeceğimizin, Konya Bilim Merkezi’nin genç mucitlerinin ilham verici çalışmaların, burada gerçekleştirdiği projelerin bizi o hedeflere taşıyacağının farkındaydık. Bugün de aynı heyecanı yaşıyorum.” diye konuştu.

 

Bakan Varank’tan Başkan Altay’a Teşekkür

 

Türkiye’nin dört bir yanına inşa ettikleri bilim merkezlerinin Milli Teknoloji Hamlesi’nin itici güçleri olduğunu görmekten dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Bakan Varank, “Konya ile birlikte Kayseri, Kocaeli, Elazığ ve Bursa’da TÜBİTAK desteğiyle kurduğumuz bilim merkezleri gençlerimizin bilime olan ilgilerinin artırılmasında önemli görevler icra ediyor. Burada düzenlenen etkinlikler, gençlerle bir araya gelmemizi sağlayan festivaller, bilimin toplumsallaşmasına ciddi oranda hizmet ediyor. Bu vesileyle festivalde emeği geçen başta Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 8. Konya Bilim Festivali’nin hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Bakan Varank, topyekün kalkınmanın yolunun katma değerli üretimden, bilimden, teknolojiden, inovasyondan ve inovasyon ekosisteminin doğru çalışmasından geçtiğini vurgulayarak şunları kaydetti: “İşte bu yüzden Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Milli Teknoloji Hamlesi vizyonunu ortaya koyduk. Türkiye’yi sadece teknolojiyi kullanan değil, kendi teknolojisini geliştirip üreten ve ihraç eden bir ülke haline getirmek için bütün gayretlerimizle çalışıyoruz.”

 

Türkiye Bilim ve Teknoloji Alanında Etkili Bir Mirasa Sahip

 

Konya Bilim Festivali’nin, Milli Teknoloji Hamlesinin toplumsallaşmasında rol oynayan önemli etkinliklerden olduğunu aktaran Varank, “İnşallah burada yaşadıkları tecrübeler gençlerimizin hayatlarında güçlü ve unutulmaz bir etkiye sahip olacak. İnanıyorum ki bu atmosferi soluyan gençler, büyük ve güçlü Türkiye’nin lokomotifi olacak. Türkiye kadim geçmişi ve medeniyet birikimiyle bilim ve teknoloji alanında etkili bir mirasa sahip. Dünya bilim tarihine geçmişte bu topraklarda yaşayan alimler yön vermiş. İşte bizim gençlerimiz maziden atiye kurdukları köprülerle bu birikimi inşallah geleceğe taşıyacak. Atalarının gittiği yoldan giderek ülkemizi hak ettiği yere taşıyacak, bilimin ve teknolojinin öncülüğünde Türkiye’yi muhasır medeniyetler seviyesinin de üzerine çıkaracak.” dedi.

 

Çevre İllerdeki Evlatlarımızı ve Ailelerimizi de Konya’ya Davet Ediyorum

 

Bakan Varank konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: ”Şunu artık tüm dünya biliyor. Yeryüzünde herhangi bir alanda bir teknoloji yarışı varsa Türk gençleri o yarışta varlar. Hem de en güzel şekilde varlar. Birilerinin ‘biz yapamayız, biz edemeyiz’ ezikliğine aldırış etmeden ‘en iyisini biz yaparız’ diyerek o yarışmalarda varlık gösteriyorlar. Konyalı gençlerimizi de yakın gelecekte inşallah bu yarışmaların galipleri olarak göreceğiz. Tüm Konyalılarla beraber çevre illerdeki evlatlarımızı ve ailelerimizi de Konya’ya davet ediyorum. Gelsinler geleneksel Konya misafirperverliğiyle tanışsınlar, aynı zamanda Bilim Festivali’ne iştirak etsinler. Tüm gün boyunca bilimle dolu dolu bir gün geçirsinler.”

 

Bakan Varank açılışın ardından festival alanını gezerek özellikle gençlerle yakından ilgilendi.

 

Festivalde Türk Hava Kuvvetlerine bağlı akrobasi timi “Türk Yıldızları”nın gösteri uçuşu da izleyenlerden büyük beğeni topladı.

8.Konya Bilim Festivali Pazar akşamına kadar 11.00 – 18.00 saatleri arasında gezilebiliyor.

 

(Haber Merkezi / Haber Kent)