Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ilkesel olarak parti kapatılmasına karşı olduklarını ifade ederek, “Sayın Erdoğan’ın bulunduğu partilerde kapatıldı, MHP’de kapatıldı 12 Eylül’de. HDP'nin geldiği yerlerden partiler de kapatıldı. Ne fayda oldu? Bizi 90'lı yıllara yeniden götürüyorlar. O dönemde ne yaşanmışsa şu an bize onu yaşatıyorlar” dedi.

Davutoğlu memleketi Konya'da bir otelin toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Partisi’nin son 1 yılını değerlendiren Davutoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

HDP ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuru, kapatma davası ve milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu'na ilişkin soruyu Davutoğlu, şöyle yanıtladı:

“İlke olarak parti kapatmalara karşıyız. Eğer bir suç varsa, terörle mücadelede dahil, tek tek o suçu işleyenler cezalandırılmalı. Bir partinin kapatılması üzerinden demokrasi alanı daraltılmamalı. Burada da samimi değiller. Eğer suçlama buysa, 2019 İstanbul seçimleri öncesinde doğrudan PKK'nın kurucusu Abdullah Öcalan'ın, İmralı'dan mektubunu getirtip, devreye sokanların da aynı madde etrafında teröre teşvik suçuyla bir hukuki süreç yaşatılması lazım. Ya da kırmızı bülten doğrudan Osman Öcalan'ı TRT'ye kim çıkartmışsa onlarında hesap vermesi lazım. Siz siyasi bir seçim kazanmak için doğrudan PKK'nın temsilcileriyle görüşeceksiniz, sonra başka bir partiyi bununla suçlayacaksınız.

Herkese aynı muameleyi yapabilmeniz lazım. Parti kapatmaların geçmişte de hiçbir şeyi çözmediği ortada.”

Davutoğlu, parti kapatmaların geçmişte hiçbir şeyi çözmediğini, bugün siyasi arenada olan herkesin partisinin kapatıldığını söyledi.  

“Sayın Erdoğan’ın bulunduğu partilerde kapatıldı, MHP’de kapatıldı 12 Eylül’de” ifadelerini kullanan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “HDP'nin geldiği yerlerden partiler de kapatıldı. Ne fayda oldu? Herkesin başını iki elinin arasına alıp düşünmesi lazım. 2023, 2053 hedefleri unutuldu. 90'lı yıllarda ne yaşanıyorsa şimdi de Türkiye'ye aynı şeyleri yaşatıyorlar, aynı sürecin benzeri yaşanıyor. Hangi kesime ait olursa olsun, kullanılan oyları anlamsızlaştırırsanız, bir müddet sonra demokrasiye güven sarsılır.”

“MİLLETVEKİLİ YASASI ÇIKARTMAMIZ LAZIM”

Davutoğlu şöyle devam etti: “Milletvekiline yapılan muameleyle ise bizi 90'lı yıllara yeniden götürüyorlar. O dönemde ne yaşanmışsa şu an bize onu yaşatıyorlar. Bizim öncelikle milletvekilliği yasası çıkartmamız lazım. Milletin kullandığı oyları anlamsızlaştırırsanız demokrasiye olan güveni sarsarsınız. TBMM'nin kimliği korunmalıdır.”

(Haber Kent)