Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul, 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kamu İşveren Heyeti’nin, memur ve memur emeklilerine 2022 için yüzde 5+6; 2023 yılı için ise yüzde 6+6 maaş artışı öngördüğünü anımsatan Doğrul, bu rakamların taleplerinin çok uzağında olduğunu söyledi.

Veli Doğrul, 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerine ilişkin Kayalıpark’ta bir basın açıklaması yaptı. Gerçekleştirilen açıklamaya Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların İl Başkanları da katıldı. Açıklamasına orman yangınları ve sel felaketleri yaşayan ülkemizin acısının büyük olduğunu belirterek başlayan Doğrul, bu yaraların el birliğiyle sarılacağını söyledi.

Yaşanan felaketlerde kamu görevlilerinin canı pahasına çalışmalar yürüttüğünü belirten Doğrul, şöyle devam etti: “Kamu hizmeti kutsal bir görev ve onu layıkıyla yerine getiren fedakâr çalışanlar sayesinde bugün ülkemizin dört bir yanında hayat normal seyrinde ilerleyebiliyor. Son dönemde ekonomideki gelişmeler de hepimizin malumu. Bilhassa 2012 yılından beri gerek zorunlu harcama kalemlerindeki artışlar gerekse döviz, altın, konut gibi kalemlere gelen zamlar, maaşlara yapılan zamların kat be kat üzerinde seyrediyor, hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Kamu çalışanlarının maaşları yıl içinde enflasyon kadar bile artmıyor; sonradan verilen enflasyon farkı ise hiçbir yaraya merhem olmuyor. Aynı işveren toplumun çeşitli kesimlerini desteklerken afetle, salgınla, felaketle boğuşan memurlarımız bir de ekonominin cenderesi altında eziliyor. 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri, işte böyle bir ortamda başladı. Türkiye Kamu-Sen olarak kamu görevlilerimizin kazanımlarını artırmak ve olumsuz gidişata son verebilmek adına ortak taleple gittik.

Bugün gelinen noktada ülkemiz nüfusunun yaklaşık 4’te 1’inin 2022 ve 2023 yıllarındaki ekonomik geleceğinin belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinde işveren tarafı da teklifini sundu.  Kamu İşveren Heyeti, memur ve memur emeklilerine 2022 için yüzde 5+6; 2023 yılı için ise yüzde 6+6 maaş artışı öngörüyor.

Bu teklif, bizim istediğimizin yarısı bile değildir, dolayısıyla kabul edilmesi de mümkün değildir.”

 

Enflasyon Hatırlatması

Türkiye’deki enflasyonun şuan yüzde 18,95 olduğunu hatırlatan Doğrul, 2021 yılı enflasyonunun yüzde 20 dolaylarında gerçekleşeceğini söyledi. 2022 yılında ise tahminlere göre enflasyonun yüzde 15 olacağını dile getiren Doğrul, şöyle devam etti, “Yani önümüzdeki iki yıllık süre içinde enflasyon toplamda en az yüzde 35-40 dolayında gerçekleşecektir. Yapılan teklif ise bu gerçekleri karşılamaktan uzaktır.

Bugüne kadar kamu görevlilerinin yaşadığı sorunların temelinde maaş artışlarının hedeflenen enflasyona göre belirlenmesi gelmektedir. Hayallere göre zam verip gerçekleri görmezden gelmenin bedelini kamu görevlilerimiz ödememelidir. Bu nedenle Hükümet, ivedilikle teklifini yenilemek zorundadır.  Yapılacak teklifte gerçekleşen enflasyon, büyüme, refah payı, harcamalar ve geçmiş dönemde yaşanan kayıpların telafisi gibi etkenler mutlaka değerlendirilmelidir.

Sayın Bakan teklifinde sözleşmeli çalışanlarımızın sorunlarının çözüleceğini, 3600 ek gösterge talebimizin kabul edildiğini ve refah payı ile ilgili bir gelişme yaşanabileceğini ifade etmiştir. Bunlar son derece olumlu olmakla birlikte, bu tekliflerin altı doldurulmalı, rakamlar netleştirilmelidir.”

 

Hükümete Çağrı

 

Türkiye Kamu-Sen olarak, kabul edilebilir bir teklifin gelmesi için Hükümete açık çağrıda bulunan Doğrul, “Gerçek enflasyon rakamlarının dikkate alındığı kabul edilebilir bir oransal artış; Geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpların telafisi için seyyanen zam; Ülke ekonomisindeki büyümeden kamu görevlilerine de pay verilmesi; Reel gelir artışı sağlanabilmesi için maaşlara refah payı eklenmesi; Kamuda yalnızca memurlara verilmeyen Bayram İkramiyesinin, memurlara da verilmesi; 3600 ek gösterge uygulamasının tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde düzenlenmesi; Bütün güvencesiz sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi; Yardımcı Hizmetlilerin Genel İdare Hizmetleri Sınıfına alınması; Aile yardımı, çocuk parası, doğum ve ölüm yardımı gibi sosyal yardım kalemlerinin çalışanın ihtiyacını karşılayacak şekilde yükseltilmesi gibi konuların mutlak surette yer alması gerekmektedir” şeklinde konuştu.                                 

(Haber Merkezi / Haber Kent)