DEVA Partisi Konya İl Başkanı Dr. Seyit Karaca, “Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun araştırılmadan, tartışılmadan gündeme getirilmesi yanlış. Öğretmen yetiştiren üniversitelerimiz özerkleştirilerek, siyasetten uzak tutulup, iyi ve nitelikli öğretmen yetiştiren kurum haline getirilmelidir. Bilgili öğretmen sınıfa hakim olduğu gibi çocukları da iyi yetiştirir” dedi.

Dr. Karaca beraberinde DEVA Partisi Konya İl Başkanlığı Eğitimden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Sıtkı Kars, Sağlık Çalışmaları Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Yıldız, İl Yönetim Kurulu üyesi Muharrem İlhan’la Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit'i ziyaret etti.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ve eğitimin sorunlarının görüşüldüğü ziyarette, Dr. Karaca, “Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun araştırılmadan, tartışılmadan gündeme getirilmesi yanlış. Öğretmen yetiştiren üniversitelerimiz özerkleştirilerek, siyasetten uzak tutulup, iyi ve nitelikli öğretmen yetiştiren kurum haline getirilmelidir. Bilgili öğretmen sınıfa hakim olduğu gibi çocukları da iyi yetiştirir. Bunun yanında okul idarecilerinin mesleğe değer verip, yönlendirmesiyle eğitimin kalitesi artar.  Gelinen süreçte ülkemizin kurtuluşu eğitime bağlıdır. Partimizin ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin tasarladığı yol haritasında öğretmenleri kariyer gelişimindeki değerlendirme ölçütleri belirlendi. Ayrıca, plansız kadrolaşma, farklı statü ve ücret mağduriyetini giderecek eylem planımızı netleştirdik. Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını ve cazibesini maddi ve manevi olarak artıracağız. Bizi misafir eden Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit'e de teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Yiğit: “İtibarımız Yok Ediliyor”

 Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit ise DEVA Partisi’nin öğretmenlerin sorunlarıyla ilgilenmesinden dolayı teşekkür ederek, “Gündeme getirilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ciddi anlamda tepkiler var. Açlık sınırında maaş alıyoruz. Birde yattıkları yerden öğretmenlerin maaş aldığı dillendirilerek itibarımız yok ediliyor. Uzman ve başöğretmen kategorisine girilmeden maaşa zam yapılması gerekir.  Kaldı ki maddi anlamda geçimsizlik varken,  liyakatsiz atamalar öğretmenleri bezdirmiş durumdadır. Öğretmenleri sınava tutmanın yerine siyasetten uzak, milli ve çağdaş bir eğitim modeli olmalıdır. DEVA Partisi’ne öğretmenlerin yaşadığı sorunlara karşı duyarlı davranışından dolayı da teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi / Haber Kent)