Konya’da 27 noktada 'Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemleri' EDS-3 projesinin uygulamaya konduğu ilk günden 4 bin 143 sürücü radara yakalandı.

Konya İl Emniyet Müdürlüğü, EDS-3 sistemlerinin ilk günündeki ihlalleri açıkladı.

Konya İl Emniyet Müdürlüğü’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, Konya'da karayolu kullanıcılarının can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını oluşturarak kural ihlalinde bulunan veya suça karışan araçları tespit etmek ve yaya ölümlü, yaralanmalı kazaların önüne geçerek sıfır rakamına ulaşmak amacıyla kurulan EDS-3 Projesi kapsamında Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemleri 9 Mayıs 2022 tarihinden itibaren faaliyete başladığını duyurdu.

EDS-3 Projesinde İlk Günde “4.143” Kural İhlali Yapıldı

Konya İl Emniyet Müdürlüğü EDS-3 Projesinin birinci gününün istatistiklerini paylaştı. Yapılan paylaşımda ilk günden 4.143 kişinin hız sınırlarına uymadığı görülüyor. Hız koridorlarında en çok ihlal yapılan yollardan ilk üç sırada Aksaray Yolu, Antalya Çevreyolu ve Ankara Caddesi geliyor.

EDS – 3 Projesi kapsamındaki Hız Koridorlarının bulunduğu yollar: Aksaray Yolu, Antalya Çevreyolu, Ankara Caddesi, Aliya İzzetbegoviç Caddesi, Aslım Caddesi, Karaman Caddesi, Hatıp Caddesi, Veysel Karani Caddesi.

EDS 1 ve 2 Hız Koridorlarında Kural İhlali Yüzde 80 Azaldı

EDS-1 Hız Koridorunda bulunan Yeni Meram Caddesi ve Rauf Denktaş Caddesi, EDS -2 Hız koridorunda bulunan Yeni İstanbul Caddesi ve Adana Çevreyolunda Elektronik Denetleme Sistemlerinin faaliyete girmesinden itibaren hız ihlallerinde yüzde 80 azalma, ölümlü-yaralanmalı kazalarda yüzde 68 azalma oldu.

EDS-3 Projesinde de Emniyet Müdürlüğü’nce önümüzdeki günlerde hızdan kaynaklı kazaların sıfıra inmesi ve hız ihlallerinin en az yüzde 80 oranında azalması hedeflendiği ve polis ekipleri tarafından mobil radar araçlarıyla denetimlerin devam edeceği ifade edildi.

(Haber Merkezi / Haber Kent)