Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye Cumhuriyeti'nde hiç kimsenin mağdur olmadığı, herkesin bu coğrafyada huzur içinde gezdiği, eğlendiği, herkesin birbirine saygı gösterdiği iklimi oluşturacağız. Boşuna ‘helalleşelim’ demedim. Artık kavgalardan bıkmadık mı? Yetmedi mi kavga etmek? Yetmedi mi birbirimizin yüzüne farklı bakmak? Birleşmeliyiz, beraber olmalıyız” dedi.

Kılıçdaroğlu, Akşehir’de Seyyid Mahmud Hayrani Türbesi’ni ziyaret ederek, dua etti. Nasreddin Hoca Türbesi ve Batı Cephesi Karargâh Müzesi'ni de ziyaret eden Kılıçdaroğlu, Zekai Baloğlu Spor Salonu'ndaki Büyük Yörük Türkmen Buluşması’na katılarak salonun bahçesine kurulan çadırları gezdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu’nun Akşehir’deki Büyük Türkmen buluşmasına, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Genel merkez yöneticileri, Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik, milletvekilleri, Dünya Yörük Türkmen Federasyonları Genel Başkanı Mustafa Kuş, Konya İl Başkanı Bekir Yaman, il ve ilçe başkanlarıyla, Yörük Türkmenler katıldı.

“Akşehir'i İl Yapacağız”

Yörüklerle buluştuğu salonda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yörük Türkmen üretici olduğu kadar, birliğimizin güvencesidir. Baba ocağındayım. Akşehir’e üçüncü gelişim. Buraya gelip, duygulanmamak mümkün değil. İnsanın kendi köklerini görmesi, onları unutmaması ve o köklere layık bir insan olması kolay bir şey değildi. Tarihin bize yüklediği sorumluluk, öğrendiğimiz kültürü, geleneği, gelecek kuşaklarımıza ve evlatlarımıza da aktarmaktır. Birlikte olmamız gerekirken zaman zaman farklı partiler içinde yer aldık, doğrudur. Bu da gayet doğaldır ama kültür birliğimiz bir parti işi değildir. Kültür dediğiniz; insanın ruhudur, geçmişi ve geleceğidir. Dolayısıyla kültür sıradan bir olay değildir. Kurtuluş Savaşı'nın asıl karargâhının Akşehir’dir. Neden il değil Akşehir. Kadim kültürümüzün yerleşkesi olan Akşehir'i il yapacağız. Bu işin sağı solu yok, tarihi var. Tarihe saygı duyuyorsanız Akşehir'e de saygı duyacaksınız. Yörüklerin sorunlarını dinledim. Yörük Türkmen üreticidir. Birlik ve beraberliğimizin güvencesidir.  Hakları da yeteri kadar teslim edilmedi. O hakkı da teslim edeceğiz” diye konuştu.

“Göçerlerin hiçbir sağlık sigortası yok. Niye yok?” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu coğrafyada yaşıyorlar, aynı havayı teneffüs ediyoruz. Bunlar kocadığı zaman ne olacak. Tamam, oğlu, kızı bakacak, çocukları bakacak ama o da Türkiye Cumhuriyeti'nin saygın bir vatandaşı olarak emeklilik hakkını kazanması lazım. Hastaneye gittiği zaman sağlık sigortasının olması lazım. Unutmayın bu kardeşiniz, tamamını yapacak. Kırsalda ve yaylada çalışan, kadınların ve gençlerin sosyal güvelik primini devlet ödeyecek. Yeri ve zamanı geldiğinde emeklilik hakkına kavuşmuş olacak. Göçersiniz konarsınız ama biliniz ki çalışıp ürettiğiniz zaman hakkınızı sosyal devlet teslim edecek. Türkiye Cumhuriyeti'nde hiç kimsenin mağdur olmadığı, herkesin bu coğrafyada huzur içinde gezdiği, eğlendiği, herkesin birbirine saygı gösterdiği iklimi oluşturacağız. Boşuna ‘helalleşelim’ demedim. Artık kavgalardan bıkmadık mı? Yetmedi mi kavga etmek? Yetmedi mi birbirimizin yüzüne farklı bakmak? Birleşmeliyiz, beraber olmalıyız.”

Türkiye’de haksızlıklar olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, “Devlette riyakatı sağlayacağız. Birleşmeli ve beraber olmalıyız. Böylelikle bütün engelleri aşarız. Siyasette zengin olma şansı yoktur. Eğer zengin olunmuşsa kul hakkı yenmiştir. Yörüklerin eğitim sorunu var. Her bir evladımızın çocukları eğitilmelidir. Yörük çadırında ateşi yakan ve dumanı tüttüren sizlersiniz. Ülkemizin birliğinin ve beraberliğinin güvencesisiniz” şeklinde konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise, “1000 yıldır Anadolu’yu yurt tutmuş olan Yörük Türkmenler çok önemli bir miras bıraktılar” dedi.

Dünya Yörük Türkmen Federasyonları Genel Başkanı Mustafa Kuş ise Yörüklerin Tük Milleti’nin özü olduğunun üzerinde durarak, “Türk Milleti’nin özü olan Yörük Türkmenler olarak hepimizi kardeşiz.  Çoban ateşini Akşehir’de yaktık. Türk Milletinin Dünyaya karşı Kurtuluş Savaşı’nın başlattığı kadim şehir Akşehir’deyiz. Bugün burada toplantımıza vesile olan Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederek, ata yurduna geldiği için hoş geldiniz diliyorum. Sorunlarımızı dinleyerek Yörük Türkmen Masası’nı kurdu.  Siyasiler her zaman yanımızda olduklarını söylemelerine rağmen yanımızda olmadılar. Ama devletimize küsmedik. Her zaman yanında olduk. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti. Cumhuriyetimizi kuran Atatürk’ü minnetle anıyoruz” diye konuştu.

 Konuşmaların ardında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na hediye verilmesiyle program son buldu.

(Haber Merkezi / Haber Kent)