Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “Ne yazık ki, basın emekçileri bugün 59 yıl öncesinden bile daha güç koşullarda görev yapmaktadır. Hayatı en objektif detayları ile yakalamaya çalışan basın mensupları, en zor anlarda korkusuzca deklanşörün tetiğine asılan da sizlersiniz” dedi.

Yiğit, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolasıyla yayımladığı mesajında, Ulusumuzun gözü kulağı olan, her türlü koşulda kamuoyunu aydınlatan basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladıklarını söyledi.

Gazetecilerin güç koşullarda görevlerini yerine getirdiklerini belirten Yiğit, “Bugün çalışan gazetecilere önemli ekonomik ve toplumsal olanaklar tanıyan 212 Sayılı Yasa’nın kabulünün 59. yıl dönümü. Ne yazık ki, basın emekçileri bugün 59 yıl öncesinden bile daha güç koşullarda görev yapmaktadır. Hayatı en objektif detayları ile yakalamaya çalışan basın mensupları, en zor anlarda korkusuzca deklanşörün tetiğine asılan da sizlersiniz. Bazen savaşın ortasında bazen bir feryadın arasında, bazen mutluluğun yansıdığı karelerde.  Medyanın objektif esaslar çerçevesinde, eleştiri özgürlüğü yoluyla toplumsal denetim işlevini yerine getirmesi, doğruya ve toplumsal yarara ulaşma hedefinin bir parçasıdır” diye konuştu.

“Basının doğru, tarafsız ve ilkeli haber verme misyonunu yerine getirebilmesi, kamuoyunu hiçbir baskı altında kalmayacak şekilde bilgilendirebilmesi için kendi iradesiyle doğru bilgiler ışığında karar verebilmesinin ve bağımsızlığının sağlanması gerekmektedir” ifadelerini kullanan Yiğit, şöyle devam etti:

“Oysa bugün sahip olduğumuz en değerli hakkın, ifade özgürlüğünün elimizden alınmaya çalışıldığı bir süreçten geçiyoruz. Demokrasi, insan hakları yara almış ve basın özgürlüğünden söz etmek giderek imkansız hale gelmiştir. Her ne kadar Türk basınının özgürlüğü, kanunlarla garanti altına alınmış gibi görünse de, çeşitli yollarla haber ve ifade özgürlüğü baskı altına alınmaya, egemen anlayışın çıkarlarına hizmet eder hale getirilmeye çalışılmaktadır. Basın tekelleştirilmekte, siyasi ve ekonomik gücü elinde bulunduranlar, basını kendi propagandalarını yapmak için bir araç olarak kullanmaktadırlar. Aynı zamanda görevlerini yaparken şehit edilen basın emekçileri ile yazdıkları haberler nedeniyle cezaevlerinde bulunan gazetecilerin sayısı bellek sınırlarını zorlamaktadır. 100’e yakın gazetecide tutukludur. Toplumun haber alma hakkı ve özgürlüğü baskı altına alınarak engellenmek istenmektedir. İktidar tarafından yaratılan korku ortamı adeta ara dönemleri hatırlatmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle medyanın üzerindeki bütün baskıcı uygulamaların kırıldığı, daha özgür bir ortamda görev yapan gazetecilerin bulunduğu günlerin geleceği inancıyla bütün basın emekçilerinin 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutlarız.”

(Haber Merkezi / Haber Kent)