Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Türkiye Finali sona erdi

Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Türkiye Finali sona erdi
Konya’nın Akşehir İlçe Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması renkli görüntülere sahne oldu

Konya’nın Akşehir İlçe Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Türkiye Finali sona erdi.

Akşehir Belediyesi tarafından Nasreddin Hoca’yı anmak, onu gelecek nesillere daha iyi aktarmak, Nasreddin Hoca’nın bilge kişiliğini, ulemalığını anlatabilmek ve onu tüm dünyaya daha iyi tanıtabilmek amacıyla düzenlenen Nasreddin Hoca Anma Günleri kapsamında düzenlenen 1. Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Türkiye Finali Akşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 8 ekibin yarıştığı Türkiye Finali’nde bölgelerini temsilen yarışan ekipler, Türkiye birincisi olabilmek için tüm performanslarını sergilerken, dekor, müzik ve rolleriyle adeta profesyonel oyunculara taş çıkarttı.

Yarışmada jüri üyeliği görevini Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Ahmet Yenilmez, Tiyatro Sanatçısı, Ercüment Doğan, Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Prof. Dr. Mehmet Kırbıyık, Yrd. Doç. Dr. G. Tarıman Cenikoğlu yaptı.

Yarışmada birinciliği ‘Grup Turkuaz‘ rumuzuyla yarışan Kocaeli Gebze Emlak Konutları İlkokulu kazanırken, ikinciliği ‘çalışkan Arılar’ rumuzuyla yarışan Konya Meram Sefaköy İlkokulu, üçüncülüğü ise ‘Yahni’ rumuzuyla yarışan Denizli Bozkurt Atatürk İlkokulu kazandı. Mansiyon Ödülünü ‘Biz de Varız’ rumuzuyla yarışan Gaziantep Şehinbey Şehit Adem Yavuz İlkokulu, Nasreddin Hoca Özel Ödülünü ‘Çoruh Esintisi’ rumuzuyla yarışan Bayburt Demirözü Gökçedere İlkokulu, Nimetullah Nahçivani Özel Ödülünü ‘biz Farklıyız’ rumuzuyla yarışan Adana Kozan 100. Yıl İlkokulu, Seyyid Mahmud Hayrani Özel Ödülünü ‘Serkan Akyaz’ rumuzuyla yarışan Bingöl MEV Öğretmen Serkan Akyaz İlkokulu, Akşehir Belediyesi Özel Ödülünü ise ‘Aslanlar’ rumuzuyla yarışan Bolu Yeniçağa Mehmet Çelik İlkokulu kazandı.

Yarışmada dereceye giren ekiplere ödülleri yarışmayı izleyen protokol üyeleri tarafından verildi.

"Hocamız bir komedyen değil"

Nasreddin Hoca’nın bir komedyen olmadığına dikkat çeken Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, “Hocamız bir komedyen değil. Bir mizah yönü var ama sadece mizahçı değil. Mizahı; nükte ve latife felsefesini kullanarak yapan bir şahsiyettir. Nasreddin Hocamız bir halk filozofu, bir felsefe uzmanı, bir İslam alimi, bir kadıdır. Onun bu özelliklerini vurgulamamız, altını çizmemiz gerekiyordu. Onun için de bu anma etkinliklerini yapma kararı aldık ve hayata geçirdik. Biz biliyoruz ki, Hazreti Mevlanalar, Hazreti Yunuslar öğütlerini, tavsiyelerini, şiirleriyle insanlara aktarırlar. Nasreddin Hocamızda nükte ve latife sanatını kullanarak, bu fıkralarıyla öğütlerini bizlere aktarmaktadır. Yaşam düsturu edinmemiz anlamında bu fıkraları, bilmeye, öğrenmeye ihtiyacımız var. Ben hayatımın her noktasında bu fıkralardan faydalanıyorum, Nasreddin Hoca torunu olarak sizlere de tavsiye ediyorum. Özellikle dışarıdan gelen misafirlerimiz ve çocuklarımız da hayatında artık onu düstur edinecekler, bundan hiç şüphemiz yok. Nasreddin Hocamızı özümsemeselerdi burada onu bu kadar başarıyla canlandıramazlardı. Katılan tüm yarışmacılarımıza yürekten kutluyorum” diye konuştu.

Yarışmaya Türkiye’nin çeşitli illerinden gelerek katılan öğrenciler, böyle bir yarışma düzenlediği için Akşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiklerini dile getirirken, Nasreddin Hoca’nın yaşadığı şehirde olmaktan ve böyle güzel bir yarışmaya katılmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Yarışmaya öğrencileri hazırlayan öğretmenler de, Akşehir Belediyesi’nin misafirperverliğine teşekkür ederek, anlamlı ve güzel yarışmaya katıldıkları için onur duyduklarını söyleyip, bu yarışmanın ilerleyen yıllarda da devamını beklediklerini dile getirdi.

Akşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 1. Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması Türkiye Finali’ne Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk, Akşehir Garnizon Komutanı Albay Orkun Turaçlı, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Akşehir İlçe Protokolü, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.