Bektaş, Bakan Uraloğlu’na ‘Metro Sözü’nü Sordu

Bektaş, Bakan Uraloğlu’na ‘Metro Sözü’nü Sordu
TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın toplantısındaki konuşmasında, Bakan Abdulkadir Uraloğlu’na Konya Metro sözünü hatırlattı.

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın toplantısındaki konuşmasında, Bakan Abdulkadir Uraloğlu’na Konya Metro sözünü hatırlattı.

Barış Bektaş, Konya’ya Metro yapılmasının siyasete alet edilmeyecek kadar önemli olduğunun üzerinde durarak, şöyle konuştu: “2004 yılından beri her seçim döneminde seçim bölgemiz olan Konya'ya verilen bir Metro sözü var. Bu Metro tabii, ciddi bir proje ve günlük siyasete alet edilemeyecek kadar önemli nitelikte bir kamu hizmeti ama bunun bir türlü ifa edilemediği bütün yerel ve genel seçimlerde zaten kahir ekseriyetle partinize oy veren Konyalılara yönelik bir vaad noktasında yılan hikayesine dönmüş durumda. Takip edebildiğim kadarıyla “2023 yılı bitmeden Konya Metrosu için kazmayı vurmuş olacağız” tarzında bir sözünüz de vardı Sayın Bakanım. Bu sözün tutulmasını biz talep ediyoruz. Çünkü bir buçuk milyondan fazla merkezde nüfusu olan bir metropol haline geldi Konya. Konya’nın Alanya ve Manavgat’a ulaşım noktası olan Alacabel Tüneli’nin 2016 yılında ihalesi yapıldı ve yedi yıl gibi bir süre geçmesine rağmen Alacabel Tüneli tamamlanamadı. Malumunuz, Torosların zirvesinde ve kar yağmaya başladı. Şubat ayına kadar zaman zaman yol trafiğe kapanıyor ve vatandaşlarımız mağdur oluyor. Bu noktada mağduriyetlerin giderilmesi ve Konya’dan Alanya ve Manavgat'a ulaşım konusunda çözüm için Alacabel Tüneli projesinin bir an önce Konya kazandırılması gerekiyor. Seydişehir-Bozkır yolunun ilk 10 kilometre sonrası yapılmamış durumda ve her yıl onlarca ölümlü kaza gerçekleşiyor burada. Eğitse Viyadüğü sonrası Alanya yolu yapılmamış durumda. Yine aynı bölgede Hadim-Aladağ yolu tamamlanamadı. Sarıoğlan-Bozkır arasındaki yola da henüz başlanmadı. Kadınhanı-Polatlı arasındaki yol çok iptidai bir yol durumunda, buranın da düzenlenmeye ihtiyacı var ve Taşkent-Balcılar yolu da hâlen yapılmadığı için Balcılar kasabasının bir buçuk saat civarında yolu uzamış durumda Konya'ya. Derebucak üzerinden Antalya’ya doğru açılan Demirkapı Tüneli de 3 Mayıs 2023 tarihinde açılmasına rağmen defalarca kez trafiğe kapatılmak zorunda kaldı. Sağlıklı bir işleyiş orada da söz konusu değil.”

(Haber Merkezi / Haber Kent)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.