Moore: Bilgi sahibiydiler fakat engel olmadılar

Moore: Bilgi sahibiydiler fakat engel olmadılar
İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Rakka’daki skandala ilişkin, “SDG’yi (Suriye Demokra...

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Rakka’daki skandala ilişkin, “SDG’yi (Suriye Demokratik Güçleri) destekleyen Koalisyon güçleri bu plan hakkında bilgi sahibiydiler fakat buna engel olmadılar. Sadece aileler değil savaşçılar da dahildi tahliyeye” dedi.

Büyükelçi Moore, Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleri ile bir araya geldi. Moore, DMD üyelerinin sorularını cevapladı.

Moore, Fettullah Gülen üyelerinin iade taleplerinin olup olmadığına ilişkin soruya, “Böyle talepler var. İngiltere’deki Gülen hareketi varlığı dikkate alındığında çok büyük rakamlar değil. Biz bu konuda Türk hükümetine yardımcı olacağımızı belirttik. Fakat bu zaman alan bir süreç. Bu insanlar, Türk hükümetinin teşvikleri sonucunda İngiltere’de. Hükümet daha önceden bize bu insanları ülkemize kabul etmemiz konusunda teşvik ediyordu. Kanıt gerekiyor. Bu kişiler aleyhine bir işlem yapmamız için kanıt gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Rakka’dan kaçanlara ilişkin soruya Moore, “Koalisyon’daki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile iletişim halinde olanların bu konuda bilgisi vardı. Türkiye, SDG ile yan yana olan koalisyon unsurlarıyla birlikte değil. Bunu söylüyorum. SDG’yi destekleyen Koalisyon güçlerinden söz ediyorum. SDG’nin bu planı hakkında bilgi sahibiydiler fakat buna engel olmadılar. Sadece aileler değil savaşçılar da dahildi tahliyeye. Fakat bu savaşçılar yerel unsurlar olduğu yönündeydi ilk bilgiler. Fakat sonradan anlaşıldı ki aralarında yabancı savaşçılar da vardı” diye cevap verdi.

Esad’ın gitmesi konusunda Moore, “Birkaç yüz bin kişiyi katleden birinin Suriye’nin başında kalmaya devam etmesi mümkün değildir. Böyle bir şeyi düşünmek mümkün değil. Esad gitmeli, fakat aynı zamanda gerçekçi olmamız gerekiyor. Sahadaki durumun da farkındayız. Esad gitmeli, belki bir geçiş dönemi sonunda gidebilir. Ama Esad yönetimde olduğu sürece bir çözümün mümkün olmadığını biliyoruz” şeklinde konuştu.

(İHA)

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.