Dr. Eruyar: ‘Psikolojik Sağlığımıza Zarar Verici Olabilir’

Dr. Eruyar: ‘Psikolojik Sağlığımıza Zarar Verici Olabilir’
NEÜ Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Şeyda Eruyar: “Sürekli olarak haberleri ve sosyal medyayı takip etmek, kaygımızı artırarak psikolojik sağlığımıza zarar verici olabilir. Dolayısıyla kendimizi ve çocuklarımızı ekrandan mümkün olduğunca uzak tutmamız, sadece belli aralıklarla, güvenilir kaynaklardan bilgi almaya dikkat etmemiz gerekiyor”

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Şeyda Eruyar, depremin psikolojik etkileri ve bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Depremi yaşamayanların da psikolojik olarak etkilenebileceğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Eruyar, “Bulunduğumuz bu durumda doğrudan depremi yaşamamış olsak dahi kaygı, öfke, üzüntü, çaresizlik hatta suçluluk gibi duyguları hissediyor olmamız çok doğal ve insani. Fakat sürekli olarak haberleri ve sosyal medyayı takip etmek, kaygımızı artırarak psikolojik sağlığımıza zarar verici olabilir. Dolayısıyla kendimizi ve çocuklarımızı ekrandan mümkün olduğunca uzak tutmamız, sadece belli aralıklarla, güvenilir kaynaklardan bilgi almaya dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.

Bu süreçte sosyal medya kullanıcılarının paylaşım yaparken çok dikkatli olmaları hususunda uyarıda bulunan Eruyar, “Sosyal medya üzerinden depremzedelerin görüntülerinin paylaşılması toplumsal ruh sağlığımız açısından riskli olabileceği için bu konuda da hassasiyet göstermemiz önemli. Depremden etkilenen yakınlarımız varsa, yakınlarımızın fiziksel ihtiyaçlarının belirlenerek mevcut kaynaklara yönlendirilmesini sağlayabiliriz. Onların felaket deneyimlerini mümkünse sakin bir şekilde dinleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Dr. Öğr. Üyesi Şeyda Eruyar, “Ülkece hepimize geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi / Haber Kent)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.