Berlin’deki Türk dönerciden örnek hareket

Berlin’deki Türk dönerciden örnek hareket
Almanya’nın başkenti Berlin’de dönerci büfesi olan Fuat Kaya, “Parasını ödeyemiyorsanız sorun değil....

Almanya’nın başkenti Berlin’de dönerci büfesi olan Fuat Kaya, “Parasını ödeyemiyorsanız sorun değil. Çünkü hiç kimse aç kalmamalı” sloganıyla evsizlere kapısını açtı.

Berlin’de “Sumak” isimli küçük bir döner büfesi işleten ve gastronomi alanında çalışan Fuat Kaya, parası olmayanlara bedava yiyecek ikram ediyor. Fuat Kaya’nın, büfesinin cam kapısında “Parasını ödeyemiyorsanız sorun değil. Çünkü hiç kimse aç kalmamalı.! Şayet etrafınızda tanıdığınız evsiz barksız kimseler ya da yemek parası bulamayan insanlar varsa bize gönderin. Biz onlara bir öğün yemek ve bir içecek ikram ediyoruz” ifadesi yazıyor. Berlin’in iyilik timsali, evli ve 4 çocuk babası Kaya, gösterdiği sosyal projeyle bütün semt sakinlerinin takdirini kazandı.

“DÜNYADA HİÇ KİMSE AÇ KALMAMALI”

Bir yıl önce bu uygulamaya başladığında günde ortalama 30 - 40 kişinin ücretsiz yemek yemek üzere büfesine geldiğini söyleyen Kaya, şuanda ise yaklaşık 10 kişinin bu uygulamadan faydalandığını belirtti. İhtiyaç sahibi hiç kimseyi geri çevirmediği bilgisini veren Fuat Kaya, “İlk başlarda daha fazla evsiz barksız geliyordu, internetten falan buluyorlardı bizi. Başka semtlerden de ihtiyacı olanlar geliyor. Hatta evsizler yurdundan toplu olarak geliyorlar bazen. İnşallah başkalarına da örnek oluruz ve bu yaygınlaşır. Sosyal medyadan, semtten çok güzel yorumlar, geri dönüşler oluyor. Bu da bizi Almanya’da yaşayan Türkiye vatandaşı olarak çok memnun ediyor, gururlandırıyor. Genelde döner veriyoruz, bazen de makarna isteyen ya da tavuk alan oluyor. Yanında da birer içecek ikram ediyoruz. Semt sakinleri bu uygulamayı baya benimsedi. Ara sıra kendileri de bağış yapmak istediğini söylüyor.

Mesela bir döner alıp iki döner parası ödeyenler oluyor. Zamanında biz de fakirlik çektik, babasız büyüdük. O nedenle biz de yoksulların, fakirlerin halinden anlıyoruz. Bence dünyada hiç kimse aç kalmamalı” dedi.

Büfenin müdavimlerinden genç Sophie de IHA’ya yaptığı açıklamada bu uygulamayı çok takdir ettiğini söyledi. Üç yıldır büfenin daimi müşterisi olduğu bilgisini veren Sophie, “Çok güzel bir uygulama, çünkü Berlin’de çok sayıda evsiz/barksız var. Bu insanlar her gün yiyecek parası bulamayabiliyorlar. İşyeri sahibinin gösterdiği sosyal angajmanı takdir ediyorum. Umarım başkaları da bunu örnek alır ve bu uygulama yaygınlaşır” dedi.

İki senedir Sumak’ın müşterisi olduğunu ve dönerini çok beğendiğini belirten Marcel ise “Gerçekten farklı ve iyi bir uygulama. Başka bir yerde böyle bir şeyle karşılaşmadım. Umarım diğerleri de örnek alır ve şehrimizde aç insan kalmaz” ifadesini kullandı.

Muhabirimiz oradayken büfeye sık sık uğrayan ve an itibarıyla parası olmadığını söyleyen Moldovalı bir genç, parasını sonra ödemek üzere dönerini aldı ve gitti. Erzurumlu Fuat Kaya’nın Berlin’de Zehlendorf Metrosu’nun çıkışındaki küçük döner büfesi, bir çok yoksulun karnını doyurmasını sağlıyor. Özellikle Almanya’da uyum tartışmalarının yeniden alevlendiği şu günlerde, Kaya’nın gösterdiği insanlık, toplumların bir arada yaşama kültürünün devamı adına da güzel bir örnek teşkil ediyor.

(İHA)

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.