Prof. Dr. Maden: “Uyutma, Sahipsiz Hayvan Sorunu İçin Bir Çözüm Yöntemi Değildir!”

Prof. Dr. Maden: “Uyutma, Sahipsiz Hayvan Sorunu İçin Bir Çözüm Yöntemi Değildir!”
Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Maden, ‘Sahipsiz Hayvan Sorunu ve Uyutma Uygulaması’na ilişkin, “Uyutma, sahipsiz hayvan sorunu için bir çözüm yöntemi değildir! Asla değildir” dedi.

Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Maden, ‘Sahipsiz Hayvan Sorunu ve Uyutma Uygulaması’na ilişkin, “Uyutma, sahipsiz hayvan sorunu için bir çözüm yöntemi değildir! Asla değildir” dedi.

Prof. Dr. Maden, “Son günlerde hayati tehlike oluşturduğu gerekçesiyle, sokak hayvanlarının, özellikle de köpeklerin 30 gün içinde sahiplenilmemesi halinde ‘uyutularak’, yani enjeksiyonla öldürülmesine ilişkin yasal düzenleme hazırlığı yapıldığı ve T.B.M.M. ’ye gelmesinin beklendiği haberleri, önemli tartışma yaratmış ve hayvan severler ile birlikte ilgili-ilgisiz tüm çevrelerde önemli tepkilere neden olmuştur!” ifadelerini kullandı.

Hayvanları Koruma Kanunu…

“Uyutma, sahipsiz hayvan sorunu için bir çözüm yöntemi değildir!” diyen Prof. Dr. Maden, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de bir sahipsiz hayvan sorunu vardır ve tüm toplumu etkilemektedir! Bu sorunun temel kaynağı, kanun ile görevlendirilmiş kurumların görevlerini yerine getirmemesidir! Ülkemizde ilk Hayvanları Koruma Kanunu’nun (2004) çıkarılmasının üzerinden 20 yıl geçmiştir! Bu kanunun temel hedefi, Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Hayvanları Koruma Kanunu (Madde 1) uyarınca ‘hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak’ olarak ifade edilmiştir.

Aynı kanunda hayvanların korunmasına ve rahat yaşamasına ilişkin temel ilkelerden birincisi ‘Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir.’ şeklindedir.

Aynı kanun ve uygulama yönetmeliği kapsamında, belediyeler/yerel yönetimler ‘bakımevleri kurmak, sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbî bakımlarının yapılması ve işaretlenmesi, alındığı ortama geri bırakılması, sahiplendirilenlerin kayıt altına alınmasıyla’ görevlidir.

Aynı kanun ve uygulama yönetmeliğinde, her ilde oluşturulan ‘İl Hayvanları Koruma Kurulu’ Vali başkanlığında, hayvanların korunması ve mevcut sorunlarının çözümü ile görevlidir.

Aynı kanun kapsamındaki uygulama yönetmeliğinde, yerel hayvan koruma görevlileri hayvanların korunması ile ilgili tüm faaliyetlerde yerel yönetimlerle eşgüdüm sağlamakla görevlidir.”

“Sahipsiz Hayvanlar Öncelikli Olarak Belediyelerin Sorumluluğundadır”

Prof. Dr. Maden, “Görüldüğü üzere sahipsiz hayvanlar öncelikli olarak belediyelerin sorumluluğundadır! Uyutma, sahipsiz hayvan sorunu için bir çözüm yöntemi değildir! Çözüm, 5199 sayılı yasa hükümlerine uygun olarak, Bakanlıklar, Mülki idareler, Belediyeler, İl Hayvanları Koruma Kurulları ve sivil toplum örgütlerinin görevlerini yapması, işbirliği ve koordinasyonu ile mümkündür” şeklinde konuştu.

“Sahipsiz Hayvan Sorununun Çözümü ve Başıboş Köpek Popülasyonunun Kontrolü İçin Model Önerisi” projesini eylem planı olarak hazırladıklarını dile getiren Prof. Dr. Maden, şöyle devam etti: “Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği olarak, 1997 yılında Türkiye’nin ilk sahipsiz hayvan rehabilitasyonu projesini Çevre Bakanlığı’na sunarak farkındalık oluşturduk. Bakanlık ilgisiz kaldığı halde mülki idare ve yerel yönetimlerin desteğiyle Konya’da Türkiye’nin ilk sahipsiz hayvan bakımevini kurduk. 2004 ve 2006 yıllarında yapılan Kanun ve yönetmelik çalışmalarına katkı verdik. İl Hayvanları Koruma Kurulu bünyesinde hayvanların korunması çalışmalarına destek veriyoruz. Sahipsiz hayvan sorununun çözümü konusunda görüşlerimizi içeren bir eylem planını, 2022-2024 yılları içerisinde Konya Valiliği, Konya Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri, Tarım Orman Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu (Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi), Milletvekilleri ve bürokratlar ile paylaştık.”

“Sahipsiz Hayvan Sorunu Çözülebilir!”

“Sahipsiz hayvan sorunu çözülebilir!” açıklamasında bulunan Prof. Dr. Maden, “Uyutma, sahipsiz hayvan sorunu için bir çözüm yöntemi değildir! Sahipsiz hayvan sorununun bilimin ışığında çözülmesi gereklidir! Sahipsiz hayvan sorununun asıl sahibi yerel yönetimlerdir, Cumhurbaşkanlığı iradesinde mülki idare kontrolü ve sivil toplum koordinasyonu gereklidir. Tüm paydaşların içinde olmadığı projeler hayat bulamaz! ‘Sahipsiz Hayvan Sorununun Çözümü ve Başıboş Köpek Popülasyonunun Kontrolü İçin Bir Model Önerisi’ projesi ile bu sorunun çözümüne katkı vermek istiyoruz” diye konuştu.
“Hayvan Haklarının Güvence Altına Alındığı Bir Türkiye’yi Arzuluyoruz”

Cumhuriyet'in 100. yılında Türkiye Yüzyılı Vizyonu’nun, hayvan haklarının korunduğu ve güvence altında olduğu bir Türkiye olması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Maden, şunları kaydetti:

“Sahipsiz hayvanların cadde ve sokaklarda olmadığı, koruma altına alındığı şehirlere sahip olmak olmalıdır. Sahipsiz hayvanların kontrolü ile başta kuduz olmak üzere halk sağlığını tehdit eden bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarının kontrolünün sağlandığı bir Türkiye olmalıdır. Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği, 1996 yılından bu yana bilimin rehberliğinde, kanun ve yönetmelikler çerçevesinde, hayvan haklarının korunması ve sahipsiz hayvan sorununun çözüm ortağıdır. Bu sorumluluk bilinci içerisinde bir model proje gerçekleştirdik. Hayvan haklarının güvence altına alındığı bir Türkiye için tüm sorumluları göreve davet ediyoruz.”

(Haber Merkezi / Haber Kent)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.