Aziz Yıldırım’a hakaret davasından beraat etti

Aziz Yıldırım’a hakaret davasından beraat etti
Fatih Altaylı, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın, Şikede Kumpas duruşması sonrası yapt...

Fatih Altaylı, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın, Şikede Kumpas duruşması sonrası yaptığı açıklama üzerine "Cemaatçileri kulübe üye yapan Aziz Yıldırım’ın cemaate karşıydım deme hakkı yok" ifadesini kullandığı gerekçesiyle yargılandığı davada beraat etti.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın ‘şikayetçi’ sıfatıyla Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda katıldığı Şikede kumpas davası sonrası bazı basın mensuplarına yaptığı açıklamaya ilişkin yaptığı yorum nedeniyle gazeteci Fatih Altaylı’nın yargılandığı davada karar açıklandı.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Fatih Altaylı ve şikayetçi Aziz Yıldırım katılmadı. Tarafları avukatları temsil etti. Duruşmanın başlamasının ardında, hakim, bilirkişi raporunun dava dosyasına ulaştığını, söz konusu raporda, dava konusu sözlerin Twitter’da yazan bir kişiye ait olduğunun bildirildiği, şikayetçi Aziz Yıldırım’a söylenmediğinin tespit edildiğini söyledi.

Şikayetçi Aziz Yıldırım’ın avukatı Abdurrahman Erol, dava dosyasına gönderilen bilir kişi raporu kabul etmediklerini söyleyerek, “Biz sadece ‘Zeka özürlü adam’ sözü değil, diğer hususlarda da hakarete uğradığımızı düşünüyoruz. FETÖ’cülerle iş birliği yaptığını söylemek bile başlı başına hakarettir. Konuşmada geçen üyelikler usulüne uygun olarak yapılmış üyeliklerdir. 20 Bin üyesi olan bir kulübün içinde 5-6 tane FETÖ’cünün çıkmış olması bu şahıslara yardım ettiği sonucunu doğurmaz. Ayrıca, Aziz Yıldırım’ın maçla ilgili olarak bir açıklamasının ardından sanık kişi ‘Böyle bir zırva yorum, böyle bir zırva açıklama görmedim’ demiştir. Bu kişilik haklarına saldırıdır. Sanığın hakaret suçunu işlediğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“ŞİKAYETÇİ BU TÜR ELEŞTİRİLERE KATLANMAK MECBURİYETİNDEDİR”

Sanık Altaylı’nın avukatı Emine Rezzan Aydınoğlu ise, “Sanığın, zeka özürlü kelimesini şikayetçiye söylemediği bellidir. Sanık, şikayetçiyi FETÖ’cülükle suçlamamıştır. FETÖ’cüleri kulübe aldığını söylemiştir. Bu eleştiridir belki ağır eleştiridir. Ayrıca şikayetçi kamuya mal olmuş bir kişi olması nedeniyle bu tür eleştirilere katlanmak mecburiyetindedir” ifadelerini kullandı.

Davayı karara bağlayan mahkeme, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle sanık Altaylı’nın beraatine hükmetti.

Olayın geçmişi

Aziz Yıldırım, Silivri Ceza İnfaz Kurumlarında görülemeye başlanan Şikede kumpas davasının 20 Şubat 2017 tarihindeki ilk duruşmasına şikayetçi sıfatıyla katılmış, duruşma sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunmuştu. Bir televizyon programında Aziz Yıldırım’ın açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fatih Altaylı, "Cemaatçileri kulübe üye yapan Aziz Yıldırım’ın ’cemaate karşıydım’ deme hakkı yok" ifadesini kullanmıştı. Aziz Yıldırım’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayetiyle başlatılan soruşturma neticesinde Altaylı hakkında “sesli veya görüntülü ileti ile hakaret” suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

(Başak Akbulut/İHA)

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.