Çeltik tarlaları susuzluktan kurumaya başladı

Çeltik tarlaları susuzluktan kurumaya başladı
Samsun’un Bafra Ovası’nda çeltik üretimi yapan Fener Mahallesi sakinleri, yeterli su gelmediği için ...

Samsun’un Bafra Ovası’nda çeltik üretimi yapan Fener Mahallesi sakinleri, yeterli su gelmediği için arazileri sulayamadıklarını söyleyerek yetkililerden yardım istiyor.

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner ve yönetim kurulu üyeleri Fener Mahallesi’ne giderek çeltik üreticilerinin sorunlarını yerinde dinledi. Gördüğü manzara karşısında hayretlere düşen Tosuner, su sorunun çözülmemesi durumunda mahalle sakinlerinin çeltik üretimine devam edemeyeceklerini ifade etti. Fener Mahallesi’nde bulunan çeltik arazilerine kanaletlerden yeterli su gelmediği için mağduriyet yaşadıklarını ifade eden çeltik üreticileri, kullanmadıkları suyun parasını ödeyemedikleri için de icraya verildiklerini söylediler.

"ŞU ANDA TARLALARDA BİR DAMLA SU YOK"

Çeltik üreticisi ve aynı zamanda Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yerebakan, “Şu anda çeltiğin en fazla suya ihtiyacı olduğu dönem. Maalesef su alamıyoruz. Bütün kanallar bomboş. Susuzluktan toprak kurudu. Biz rica ediyoruz, suyumuzu salsınlar” dedi.

Üreticilerin sudan dolayı icralık olduğunu belirten Yerebakan, “Şu anda üreteci parayı nereden bulsun? Tam çeltiğin ortası. Eskiden su paraları yıl sonu ödeniyordu. Şimdi hem su yok hem de bütün vatandaşları icraya verilmiş durumda. Hiç olmasa yıl sonuna kadar dursalardı. Şu anda tarlalarda bir damla su yok” diye konuştu.

Üreticilerin sorunlarını dinleyen Ziraat Odası Başkanı Osman Tosun, “Maalesef ayakkabıyla gir çeltiğin içinde gez. Eğer bu çeltik susuz kalırsa ürün vermez. Bırakın para kazanmayı masraflarını bile alamazlar. Bu araziye en az 10 gündür su verilmemiş. Eğer su verme sırası 10 günde bir gelirse bu vatandaş çeltik ekmeyi bıraksın” şeklinde konuştu.

Devlet Su İşleri (DSİ) Altınkaya Sağ Sahil ve Kızılırmak Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Önder Çırak, kanaletler ile çeltik ekiminin yüzde 12’lik kısmının sulanabilir olduğunu, yüzde 80’lik bir alanda da sıkıntı yaşandığını ifade ederek sorunun çözümü için gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi.

(İHA)

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.