Çelikkayalar Alışveriş Merkezleri Genel Müdürü Ali Kaya, “Yerel marketlerin çoğalması vatandaşın daha ucuza alması demektir. Yerel marketlerin büyümesi rekabet ortamını daha çok oluşturur. Zincir marketlere de direnerek hizmet vermeye devam edeceğiz. En büyük örneğini de biz ayçiçek yağı krizinde gördük. O zincir marketlerde yağ bulamazken bizim raflarımızda yağlarımız vardı” dedi.

Genel Müdür Ali Kaya, Çelikkayalar Alışveriş Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Kaya ve Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Kaya birlikte Çelikkayalar AVM Genel Merkezi’nde basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda gündeme ve sektöre yönelik değerlendirmelerde bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yerel Marketler olarak sattıkları ürünlerde Zincir marketlerle rekabet ortamı oluşturduklarını dile getiren Genel Müdür Ali Kaya, “Yerel marketler olarak 15 bin ürün çeşidimiz var, zincir marketlerde ise 600 ürün çeşidi. Yerel marketlerin çoğalması vatandaşın daha ucuza alması demektir. Yerel marketlerin büyümesi rekabet ortamını daha çok oluşturur. Ürün tekelleştiği zaman piyasayı kendileri, fiyatı kendileri belirlerler. Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde zincir marketlerin üzerine gitti, bu doğru hamle oldu. O yüzden bizim gibi yerel ve yerli marketlerin ayakta kalıp vatandaşımızın yerel marketlere sahip çıkması lazım, adı Çelikkayalar olması önemli değil” diye konuştu.

Türkiye’nin ülke olarak adrenalini yüksek bir ülke olduğuna değinen Genel Müdür Ali Kaya, ülke olrk özellikle gıda konusunda perakende sektöründe güçlü olmak zorunda olunduğunu vurguladı.

“Çelikkayalar Konya’nın Markası”

Konya’da 1991 yılında Çelikkayalar Alışveriş Merkezleri’nin kurulduğunu anımsatan Genel Müdür Ali Kaya, “Çelikkayalar Bu Şehrin Markası’ adı altında Konya’da 30 şubemizle devam ediyoruz. Aile şirketiyiz ve Çelikkayalar olarak Konya’da hizmet veriyoruz ve hizmetlerimize devam edeceğiz. Tüm yatırımlarımız Konya’dadır ve Konya’da kazanıp Konya’ya yatırım yapıyoruz. Çelikkayalar Konya’nın markası” ifadelerini kullandı.

“Bin 600 Çalışanımız Var, 400 Tedarikçi Firma Dolaylı Olarak 14 Bin Çalışan Bizden Ekmek Yiyor”

Çelikkayalar AVM’nin bugün 30 şubede bin 600 çalışanı ile perakende sektöründe hizmet verdiğini anlatan Ali Kaya, “Konyalı bir market olarak zincir haline gelen tek marka olduk. Konya’nın 30 şubesi olan zincir marketiyiz. ‘Bu marka bizim demiyoruz’ hiçbir zaman. Çelikkayalar markası, sizlerin markası. Biz de olmadığımız zaman sektör yabancı sermayeye kalmış olacak. 400 tedarikçi firma bizlere çalışıyor. 14 bin kişi bizden yaralanıyor ve ekmek yiyor. Bunun tamamı Konyalı hemşerilerimiz” şeklinde konuştu.

“Zincir Marketlere de Direnerek Hizmet Vermeye Devam Edeceğiz”

Çelikkayalar AVM Genel Müdürü Ali Kaya, şöyle devam etti: “Bugün baktığımız zaman perakende sektöründe Konya’da birçok firma gelip geçti. Sektörden kopmamak adına ve ulusal zincir marketlerle rekabet etmek adına biz çok direndik. Her ilçede kasaba bulunan bu marketler, yerli marketlerin yok ederek büyümelerine devam ediyor. Biz bu şehrin markası olarak bu şehre hizmet etmeye devam ediyoruz. Zincir marketlere de direnerek hizmet vermeye devam edeceğiz. Bu şehrin yerli esnaflara ve yerli marketlere ihtiyacı var. En büyük örneğini de biz ayçiçek yağı krizinde gördük. O zincir marketlerde yağ bulamazken bizim raflarımızda yağlarımız vardı. Yerli sermayenin büyümesi rekabet ortamı daha çok oluşturur. Tekelleştiği zaman fiyatları kendileri belirlerler. O yüzden yerli marketlerin ayakta kalması, hemşerilerimizin de yerli marketlere sahip çıkması lazım.”

(MÇ/Haber Kent)