Selçuk Üniversitesi ev sahipliğinde Konya Teknik Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Tarım ve Orman Bakanlığı bilimsel katkılarıyla 3-5 Ekim arasında Konya’da 2’si gerçekleşen 6. Sürdürülebilir Uluslararası Tarım ve Çevre Konferansı (ICSAE-6) düzenlendi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Tarım İşletmeciliği Dr. Öğr. Üyesi Mithat Direk, “Sizleri uluslararası bir camiada hep birlikte görmek beni gerçekten çok mutlu etti. İlkini Endonezya’da başlattığımız Sürdürülebilir Tarım ve Çevre Sempozyumunun devamı 6’ncısını Konya’da tekrar 2. kez yapıyoruz. İnşallah bundan sonraki konferanslar çok daha güzel olacak. Kısaca bilgi vermek gerekirse 18 farklı ülke yaklaşık 100 civarında yabancı konuk, Türkiye’den 100 civarında katılım var. Bu 100 civarı katılımcı içerisinde 25 farklı üniversite, 5 farklı kurum var. Tarım gerçekten sürdürülebilir bağlamda önem kazanan bir kavram. Eğer sürdüremezseniz gelecekte bir sıkıntı çekilebilir. Bu nedenle tarımı sürdürülebilir boyutlarda tartışmak, çevreyle beraber ilişkilendirmek ve birlikte değerlendirmek büyük önem arz ediyor. Tarımı çevreden, çevreyi tarımdan ayırmak neredeyse mümkün değil. Çünkü çevre kirlendikçe tarım zorlaşıyor. Tarımın daha iyi olabilmesi çevre şartlarının daha iyi olmasıyla eş orantılıdır. Hepiniz bu işe gönül verdiniz, katıldığınız için teşekkür ederim. Tekrardan Konya ’ya dünyanın merkezine hoş geldiniz” şeklinde konuştu.

Moderatör Pakistan Poonch Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Dr. Abdul Hamid’in konuşmacılara sıra vermesiyle konferans başladı. 3-5 Ekim arasında sürecek olan program soru cevap şeklinde devam etti.

Konferansa, KOP Başkanı İhsan Bostancı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik, Pakistan Poonch Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Dr. Abdul Hamid, Dr. William Bleam, Dr. Ferdouse Islam, Dr. AKM Quamruzzaman katıldı.