Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Caner Arabacı, “Birlikte kuvvet, ayrılıkta azap vardır” dedi.

Akören Belediyesi ve Akören Eğitim Platformu tarafından Akören Belediye Salonu’nda “Balkan Harbi ve Milli Birlik” konulu konferans öncesi saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi.

Akören Eğitim Platformu sözcüsü Muzaffer Tulukcu açılış konuşmasında, ayda iki defa düzenlenecek olan konferanslarla genç nesli bilinçlendirmek, tarih şuuru vermek ve milli kültür bilincini aşılama gayreti içinde hareket edeceklerini belirtti.

“BALKAN HARBİ, BAŞIMIZA MUSİBET HALİNDE GELDİ”

NEÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Caner Arabacı, zaferler kadar bozgunlardan da ders çıkartmak lazım geldiğini ifade ederek ahlakı, ahlaksızlardan öğrenerek kötü örnekten ders alarak iyi ahlak sahibi bir insan olunabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Caner Arabacı, Balkan Harbi’ni farklı değerlendirdi. 1251’de Celâleddin Karatay tarafından yaptırılan Karatay Medresesi’nin taş kapısında bulunan 33 Kelâmı- Kibar’ın birisinde “Ayrılık azaptır, bilgi kuvvettir” ifadesinin yer aldığını hatırlatan Prof. Arabacı, “Balkan Harbi, kökeni hadis olan bu devasa hikmeti unutmamızın bir sonucu olarak başımıza musibet halinde geldi” diye konuştu.

Ayrışma ve birleşmeyle ilgili İslâm medeniyeti ile Türk tarihinden çok çarpıcı örnekler de veren tarihçi Arabacı, şunları kaydetti: “Avrupa medeniyetinin kökeninde İslâm Medeniyeti var. Endülüs’ten, Sicilya’dan, Kuzey Afrika’dan, Tebriz-Trabzon-İstanbul hattından Avrupa medeniyeti asırlarca beslenmiştir. Avrupa’nın dirilişi 16.asırdan sonradır. Sicilya’daki İslam Krallığı 250 yıl sonra yok edilir. Nasıl biliyor musunuz? Önce üçe bölünür, Müslümanlar birbirine düşer. Gavurlar papalık ve Katoliklik altında birleşmeyi öğrenir. Müslümanlar ayrılmayı öğrenir. Meselâ, eski başkentleri Palermo’da 300 cami vardır. Şimdi Sicilya’da bırakın camiyi minareyi İslam Medeniyetinde bir dikili taş bile bulmanız mümkün değil. Endülüs’e 800 yıl hakim olan İspanya’da Müslüman kökünü kazırlar. Camiler ahır olur. Camiler alkol alınan mekânlar olur. Sekiz asırlık İslam diyârı, hıristiyan diyarı haline getirilir. Kuvvet birliktedir. Ayrılık azaptır. İslam âlemi ve Türk dünyası müthiş bir azabı 18.yüzyıl ve 19.yüzyılda yaşadı ve günümüzde de yaşamaya devam ediyor. 58 İslam ülkesinin duruşuna bir bakın; azabı davet eden bir kafa yapısı var.”

“BİRLİKTE KUVVET, AYRILIKTA AZAP VAR”

Balkan Harbi’nin 8 Ekim 1912’de başladığını ve savaştığımız ülkelerin küçük küçük dört ülke olduğunu anlatan Arabacı, ilk savaş açan ülkenin 500 bin nüfuslu Karadağ ve ordusunun da 37 bin kişi olduğunu kaydetti.

Yunanistan, Bulgaristan ve Sırbistan’ın da küçük olduğunu anımsatan Prof. Dr. Arabacı, “Peki bu küçük devletler karşısında bozgunu biz nasıl aldık? O Balkan toprakları kan ekseniz, can bitecek toprakları nasıl terk edip geldik? Milyonlarca Evlâd-ı Fatihan’ı babasız, anasız, yâni devletsiz, ordusuz, yetim, korumasız nasıl bıraktık geldik? Balkan Harbi yıllarına baktığınızda gavur birleşmeyi öğreniyor” ifadelerini kullandı. Oğuz Kaan’dan ok örneğini veren Arabacı, “Tek tek ok gibi olursanız sizi çabuk böler ve parçalarlar. İki-üç oku kırmak, parçalamak ise o kadar mümkün değil. Onun için birlikte kuvvet, ayrılıkta azap var” dedi.  

Program sonunda Akören Eğitim Platformunun teşekkür plaketini Prof. Dr. Caner Arabacı’ya, Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın verdi.

Akören Belediye Başkanı İsmail Arslan da, Prof. Dr. Arabacı’ya, belediye amblemli çini tabak hediye etti. Akören Kültür Konferansları’nın ilkine Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, Akören Belediye Başkanı İsmail Arslan, HİSDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Önder Kutlu, Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, MHP Akören İlçe Başkanı Sebahattin Ipıl, AK Parti Akören İlçe Başkanı Müzeyyen Çetinkaya, Akören Eğitim Platformu sözcüsü Muzaffer Tulukcu, eğitimciler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

(Haber Merkezi / Haber Kent)