Konya Ovası'nda yeraltında zamanla eriyen kalker taşlarının boşluk oluşturması ve toprağın çökmesiyle ortaya çıkan obrukların sayısı her geçen yıl artıyor.

Konya bölgesinde son bir yıl içerisinde 30'a yakın obruk oluştuğunu vurgulayan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube  Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, "Bölgede 2017 yılında 9, Geçen sene ise 11 obruk meydana gelmişti. Son 1 yıl içerisinde oluşan irili ufaklı obruk sayısı ise 30'a yakın. Bu da bize obrukların her geçen yıl arttığını gösteriyor. Son rakamlarla birlikte Konya'daki toplam obruk sayısı 335'i aştı" dedi.

"ORTA ANADOLU'NUN HER YERİNDE OBRUK OLUŞMA RİSKİ VAR"

“Obruklar genellikle Karapınar bölgesinde oluşurdu ama şimdi Konya Ovası'nın batısına kaymaya başladı” diyen Arık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Genellikle dağlık alanlarda oluşan obrukların artık yerleşim yerlerine yakın yerlerde oluşmaya başlaması tedirginlik yaratıyor. Ayrıca obruklar artık sadece Karapınar civarında meydana gelmiyor. Geçtiğimiz ay  Karatay ilçesinin İsmil bölgesinde de obruk oluştu. Hatta  bu obruklar şu an Konya Ovası'nın  dışına dahi taşmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Sakarya Havzasında yer alan Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde de obruklar oluştu. Aslında Orta Anadolu'nun her yerinde obruk oluşma riski var"

"OBRUK UYGULAMA ARAŞTIRMA VE İZLEME MERKEZİ KURULACAK"

Obrukların önüne geçilebilmesi için Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) bünyesinde "Obruk Uygulama Araştırma ve İzleme Merkezi"  kurulmasına yönelik çalışma başlattıklarını dile getiren Fetullah Arık, şöyle devam etti:

"Obrukların oluşumunu engelleyecek ve önceden haber verecek sistemlerin kurulması için KTÜN bünyesinde, AFAD ve Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından ‘Obruk Uygulama Araştırma ve İzleme Merkezi' kurulacak. Burada bölgede obruk oluşacak alanların belirlenecek ve farklı ölçüm yöntemleriyle anlık takip yapılacak. Yer şekillerinde meydana gelen değişiklikleri de incelenerek önceden uyarı almayı amaçlıyoruz. Saha ölçümleri neticesinde de insanlarımıza erken uyarı sistemi oluşturmaya çalışacağız."

(Müslüm Evci / Haber Kent/ Özel)