Hac için bekleyen kişi sayısı 2 milyon 100 bine ulaştı

Hac için bekleyen kişi sayısı 2 milyon 100 bine ulaştı
Bu yıl Türkiye’den Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunda hac görevini yerine getirecek yaklaşık...

Bu yıl Türkiye’den Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunda hac görevini yerine getirecek yaklaşık 80 bin hacı adayından 40 bini kutsal topraklara ulaştı. Bu yılki kayıtlardan sonra halen bekleyen hacı adayı sayısı ise 2 milyon 100 bine ulaştı.

Ortalama 10 yıllık bir bekleyişin ardından kutsal topraklara ulaşan Türk Hacı adayları, ilk olarak umre tavafını yerine getirip vacip olan say’ı yapıyorlar. Sefa ile Merve tepeleri arasında şu günlerde hacı adaylarımız rahat bir şekilde say ibadetini yerine getiriyorlar. Henüz hacı adaylarının yüzde 30’unun Mekke’de bulunması sebebiyle gayet rahat bir şekilde Kabe’de tavaf ve say yapan hacı adayları, her gün 2-3 tavaf yaparak henüz kalabalık olmayan metaf alanında rahatça ibadetlerini yerine getiriyorlar.

HALEN BEKLEYEN HACI ADAYI SAYISI 2 MİLYON 100 BİN KİŞİ

Gidenlerin sevinç, kalanların ise gözyaşı döktüğü kutsal yolculuk hac için Türkiye’de kuyruk her geçen yıl artıyor. Bu yıl 300 bin yeni hac kaydı olmasına karşılık, görevli kişilerle birlikte Türkiye’den yaklaşık 90 bin, yurt dışından da yaklaşık 20 bin Türk kutsal topraklara gidiyor. Ancak her geçen yıl gidenlerin 3 katı miktarında hacı adayı listeye dahil oluyor. Bu yılki kayıtlardan sonra halen bekleyen hacı adayı sayısı 2 milyon 100 bin kişiye ulaştı. Suudi Arabistan’ın İslam ülkelerinin nüfuslarının binde 1’i kadar kontenjan ayırması sebebiyle her yıl sadece 2.5-3 milyon kişi hacı olabiliyor. Yaklaşık 5 yıldır süren Kabe’nin etrafının genişletilmesi çalışmalarında artık son noktaya ulaşıldı. Ancak binde 1 kontenjan sayısı arttırılmadı. Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinin bu sene hac bitiminde, Türkiye’de sıra bekleyen 2.1 milyon hacı adayının durumunu da görüşmeleri bekleniyor.

KADINLAR DAHA FAZLA HACCA GİDİYOR

Türkiye’den 2008 yılında artan kontenjan ile hacca giden 109 bin Türk hacıdan 58 bini kadın, 51 bini erkekti. 2009 yılında 94 bin hacıdan 50 bin kadın, 44 bin erkek Türkiye’den hacı oldu. 2010 yılında 86 bin Türk hacıdan 56 bini kadındı. 2017 yılında ise 81 bin 350 Türk hacıdan 44 bin kadın 37 bin erkek idi. Böyle kadınlar Türk kafilenin yüzde 60’ının üzerinde rakam teşkil ediyor. Bu durum, Türklerin ilerleyen yaşlarda hac için müracaat etmeleri ve kadınların daha uzun ömürlü olması sebebiyle bu şekilde gerçekleştirdiğini gösteriyor. 1941 yılında Suudi’ler dışarıdan 24 bin hacı aldı. 2017 yılında bu rakam 1 milyon 752 bin oldu. 2018 yılında ise yüzde 5’lik artışla dışarıdan kutsal topraklara geleceklerin sayısı 1.9 milyon olacak.

(İHA)

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.