"İran Türkiye’nin yanındadır"

"İran Türkiye’nin yanındadır"
İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Behram Kasımi, ABD’nin Türkiye’ye yönelik ekonomik baskısını eleştirer...

İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Behram Kasımi, ABD’nin Türkiye’ye yönelik ekonomik baskısını eleştirerek, "Biz İran halkı ve devleti olarak iyi ve kötü günlerde her zaman Türkiye milleti ve devletinin yanında olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Behram Kasımi, yaptığı açıklamada "Başkaları milletlerin iradesini tehdit ederek zorla değiştiremezler. Öncelikle Bir ülke Başkanının başka bir ülkeye ekonomik baskı uygulamaktan zevk almasından teessüf ederiz. Bu yöntem bir sonuca varmayacak. Akıl, mantık ve hoşgörünün dünya ülkeleri arasındaki ilişkilerde temel alınmasını umarız. Biz İran halkı ve devleti olarak iyi ve kötü günlerde her zaman Türkiye milleti ve devletinin yanında olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"ASLA YALNIZ OLDUKLARINI DÜŞÜNMESİNLER"

Kasımi, "Türk halkı ve hükumetinin, Türkiye sınırları dışından bu ülkeye dayatılan baskıları kontrol etmesini ve başarıya erişmesini umuyoruz. böyle de olacağından eminiz zira başkaları milletlerin iradesini tehdit ederek zorla değiştiremez" diye de ekledi.

"Bugün bu mesajı komşu ülkemize vermek istiyorum ki bu sayede İran’ın onların yanlarında yer aldığını bilsinler ve asla yalnız olduklarını düşünmesinler. Biz her zaman Türkiye’nin yanında kalacağız ve elimizden gelen her türlü yardımı yapacağız" diyen Behram Kasımi’nin açıklamaları İran ve dünya medyasında geniş yer buldu.

İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Behram Kasımi, açıklamasının sonunda, "İran ve Türkiye ilişkileri her zaman iyi bir ilişki oldu ve eminim bundan sonra da böyle olacaktır. içinde bulunduğumuz koşullarda bir birimiz için çok iyi ortaklar olacağımızdan ve Türkiye ile İran’ın bir birine olması gerektiği şekilde yardım edeceğinden eminim" diye konuştu.

(İHA)

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.