Konya’da ‘Üreten Okul’dan Romanya’ya Fırın Ekipmanı İhracatı

Konya’da ‘Üreten Okul’dan Romanya’ya Fırın Ekipmanı İhracatı
Konya'daki Kılıçarslan Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Romanya'ya fırın ekipmanı ihraç ediyor. Böylece Yerli ve Milli Üretimde yükselen güç Mesleki Eğitimin başarısı ihracatla tescillendi.

Konya'daki Kılıçarslan Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından üretilen fırın ekipmanları, törenle Romanya'ya gönderildi.

Salgın döneminde maske makinesi ve maske üretimiyle başlayan süreçte özgüveni ve üretim kabiliyeti gelişen, daha sonra lazer kesim makinesi, akıllı ev sistemleri ve CNC Routher cihazları üreterek, yaklaşık 81 ilde satışını gerçekleştiren öğretmen ve öğrenciler, ürettikleri fırın ekipmanlarını okulda düzenlenen törenle Romanya'ya göndererek ihracata başladı.

Karatay Kılıçarslan Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ilk yurt dışı ihracatı Konya Valisi Vahdettin Özkan, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, protokol üyeleri, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gönderildi.

Fırın ekipmanlarının yüklendiği ihracat tırını okul bahçesinden uğurlayan Vali Özkan, okulun yaptığı çalışmaların çok önemli olduğunu belirterek, "Bir eğitim kurumumuzun bu ihracatı gerçekleştiriyor olması eğitim adına çok önemli bir gelişmedir" dedi.

Proje koordinatörlüğü yapan öğretmenler, törende, okulda robotik kodlama atölyeleri, bilgisayar laboratuvarları, PLC ve Pnömatik gibi eğitim setlerinin üretildiği bilgisi paylaştı.

 

 

Okuldan yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın proje okullarından olan Kılıçarslan Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin tescilli markası K-Tek'in bugün Romanya'ya ihracatın başlamasıyla Avrupa'da da kullanılacağı, okulda üretilen ürünlerin yurt içinde olduğu gibi Avrupa pazarında da yerini alacağı vurgulandı.

Açıklamada konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Döner Sermaye İşletmesi kapsamında üretimlerle Konya’da özellikle makine sektöründe istenilen işgücü becerilerini yakalayan okulun mezunlarına istihdam talebi fazlasıyla artmıştır. Okulda aynı zamanda ülkemiz genelindeki diğer okulların ihtiyacı olan Robotik Kodlama Atölyeleri, PC Laboratuvarları, PLC ve Pnömatik vb. eğitim setleri üretilerek öğretmen ve öğrencilerle kurulumlar yapılmış ve gerekli eğitimler yerinde verilmiştir.

 Bakanlığımızın proje okulu ve AR-GE merkezlerinden olan ve 2022 yılı Kasım ayı itibariyle yaklaşık cirosu 34 milyon TL olan okulun tescilli K-Tek markalı ürünleri ülkemizden sonra Avrupa’da da kullanılacaktır. Öğrencilerinin üretimlerde becerilerini sektör ortamında geliştiren Kılıçarslan Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretilen ürünler yurtiçinde olduğu gibi Avrupa pazarında da yerini alacaktır.

Romanya’nın Bükreş kentine teslim edilmek üzere Konya'dan sevkiyatı yapılan ürünlerin arkasından diğer ülkelerle de görüşmeler devam etmektedir. Okulun AR-GE Merkezi olmasından sonra sektörle işbirliği yapılarak sektör ve insanlık yararına yenilikler devam edecektir.”

(Haber Merkezi / Haber Kent)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.