AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Konya genelinde hasadın devam ettiğini belirterek, yaşanan kuraklık dolayısıyla Türkiye genelinde yaklaşık 2,5-3 milyon ton hububat kaybının söz konusunu olduğunu söyledi.

Erdem, AK Parti Konya İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısıyla gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Konya ilimizde hasat devam ediyor. Nisan, mayıs aylarının kurak geçmesi nedeniyle Türkiye genelinde ne yazık ki2,5-3 milyon ton tahıl kaybı söz konusu” diyen milletvekili Erdem, şöyle devam etti: “Çiftçilerimizin bu zor döneminde hükümetimi ilk etapta dekar başına 100 TL ödenmesi ve Ziraat Bankası borçlarının ertelenmesi kararlarını aldı. Önümüzdeki günlerde bu konuda başka adımlarında atılması için milletvekilleri olarak bizlerde gerekli girişimlerde bulunduk, bulunuyoruz.”

 

“İlgili Bakanlığımız İhtiyaç Olan Ürünlerin İthaliyle İlgili Çalışmalarına Başladı”

 

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Konya Milletvekili Erdem, bir soruyu şöyle yanıtladı: “2,5 -3 milyon ton hububat kaybı teknik raporlarda görülüyor. Tabiki nisan ve mayıs aylarında Konya’mız hiç yağış almadı. Birçok ilimiz kuraklık nedeniyle çok zor bir hasat dönemi yaşıyor. Hükümetimizin ilgili Bakanlığı ihtiyaç olan ürünlerde ithali gerekiyorsa bunun çalışmalarına başlamışlardır.”

(MÇ/ Haber Kent)