İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, ülkemizde son 16 yılda toplam tarım arazilerinin yüzde 18'inin tarım arazisi vasfını yitirdiğini ileri sürdü. Yokuş, “Toplam kayıp 4,2 milyon hektardır. En fazla tarım arazisi kaybeden illerimiz sırasıyla Konya, 761 bin, Diyarbakır, 241 bin; Şanlıurfa, 207 bin; Yozgat, 174 bin; Adana 154 bin hektar” dedi.

Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM’de yaptığı konuşmada ülke tarımına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“En Fazla Tarım Arazisi Kaybeden İl Konya”

Türkiye’de son 16  yılda toplam tarım arazilerinin yüzde 18'inin tarım arazisi vasfını yitirdiğini öne süren Yokuş, şunları kaydetti:

“Toplam kayıp 4,2 milyon hektardır. En fazla tarım arazisi kaybeden illerimiz sırasıyla Konya, 761 bin, Diyarbakır, 241 bin; Şanlıurfa, 207 bin; Yozgat, 174 bin; Adana 154 bin hektar. Bu süreçte yine, 100 bin hektar ve üzeri arazi kaybeden il sayımız 11. Bu tablonun sorumlusu elbette AK Parti iktidarıdır, tarım arazilerimiz rant sevdasına kurban edilmiştir. Kayba uğrayan 4,2 milyon hektar arazinin ne kadarının terk, ne kadarının imar ve yapılaşmayla, ne kadarının vasıf kaybıyla olduğu bilinmemektedir.”

“Arazilerimizin Üçte Biri Ekilememekte”

“2022 yılı itibarıyla ülkemizin ekilebilir arazi miktarı 19 milyon hektar civarındadır” diyen Yokuş, şöyle devam etti:

“Ekilebilir arazilerimizin maalesef üçte 1'i ekilmemektedir. Siyasi iktidarın yanlış tarım politikalarının sonucu son yıllarda çiftçilerimizin önemli bir bölümü ya hiç ekim yapmamakta ya da ekimi azaltmaktadır. Her konuda olduğu gibi siyasi iktidarın sözcüleri tarım ve besicilik konusunda da yalan rüzgarlarıyla halkı avutmaya devam ediyor. AK Parti tarımda kendi kendine yeten ülkemizi, 96 ülkeden tarım ürünü ithal eden ülke hâline getirdi. Bunun mahcubiyetini yaşamak ve susmak yerine ‘Gıda ihracatımız ithalatımızdan daha fazla, artımız var’ diye övünüyorlar. Ne hazin bir tablo tarım ülkesinde.”

“Pakdemirli, Tarım Bakanlığını Ailesinin Çiftliği Gibi Yönetti” İddiası

 Yokuş, 2014 yılında Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi kurulduğunu ancak sekiz yıldır ürün yetiştirilmediğini iddia eden Yokuş, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar, bu şirketin yöneticilerine verilen ücretlerle Sudan'a seyahatlerine harcanan para toplam 60 milyon lira. Sudan'da ekilen 1 metre arazi yok, ürün yok, Bakanlığın internet sitesinde söz konusu şirketin yönetim kurulu listesi de yok; arıyorum, arıyorum bulamıyorum. Neden acaba, neyi saklıyorsunuz? Ucube sistemle birlikte, Tarım ve Orman Bakanlığına atanan ve yaklaşık üç buçuk yılı aşkın bir süre görev yapan Pakdemirli, Tarım Bakanlığını ailesinin çiftliği gibi yönetti. Ne kadar akrabası, hısmı, yakını, hatta yakın arkadaşı, hanımının akrabası, ağabeyinin kardeşi, yeğeni; hepsini Bakanlığına doldurdu beyefendi; kimini danışman yaptı, kimini bilmem ne yaptı. İsrafta sınır tanımadı. Bakan efendi Türkiye'ye sığmadı, tutturdu bir Sudan'da Sudan ‘Sudan'da tarım yapacağım’  Tam, üç buçuk yıl sonra kurtulduk derken, Türk çiftçisi bayram yaparken yeni bir Pakdemirli geldi; gerçi adı Pakdemirli değil ama adı Vahit Kirişçi. Bu beyefendinin de ilk beyanatı ‘Afrika'da tarım yapacağız’  Allah sizi ıslah etsin ya! Türkiye'nin suyu mu çıktı ya! Şu memleketin suyu mu çıktı, gözünüzü Afrika'ya diktiniz. Allah'tan korkun ya! Çiftçiden de utanmıyorsunuz, milletten de utanmıyorsunuz. Yazıklar olsun, yazıklar olsun.”

(Haber Merkezi / Haber Kent)